1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 1 Kasım'da Tablo Değişmiyor

1 Kasım'da Tablo Değişmiyor

İki araştırma şirketi KONDA ve ANDY-AR'ın müdürleri, 1 Kasım seçimleriyle ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

A+A-

Seçime 12 gün kala iki büyük araştırma şirketi KONDA ve ANDY-AR'ın müdürleri Bekir Ağrıdır ile Faruk Acar seçmene yönelik son durum değerlendirmelerini yaptı. Yaptıkları araştırmalara göre 1 Kasım seçiminden çıkacak sonuç, 7 Haziran seçiminden çok da farklı olmayacak.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "Toplumda biriken gerilime karşın oy dağılımında 7 Haziran sonuçlarına göre Ankara katliamı öncesi itibarıyla, henüz çok büyük, radikal bir değişim gözlenmiyor. 1 Kasım'da kabaca 7 Haziran ile aynı fotoğrafı görebiliriz demek mümkün." derken, ANDY-AR Genel Müdürü Faruk Acar ise "İki ana parti AK Parti ve CHP'de yükseliş gözlenirken, MHP ve HDP'de kısmen azalma tespit ettiğimizi belirtelim." diyerek durumun pek de farklı olmadığını söyledi.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 7 Haziran'dan farklı olarak, ancak seçime katılım düşerse sonucun değişeceğini belirtti. ANDY-AR Genel Müdürü Faruk Acar'a göre iseBaşbakan Davutoğlu'na ilgi yüksellişte.

İşte Cumhuriyet'ten Selin Ongun'a konuşan iki araştırmacının 1 Kasım seçimleriyle ilgili değerlendirmeleri...

KONDA GENEL MÜDÜRÜ BEKİR AĞIRDIR: ANCAK SEÇİME KATILIM DÜŞERSE HESAP DEĞİŞİR

- Kamuoyundan gelen ortak ses: "Seçim değil, yas havası var..." Böylesi bir ortamda, 1 Kasım'da hangi partinin seçmeni partisine daha sadık kalacak?

Toplumda biriken endişeli, umutsuz duygu hali sadece yas kaynaklı değil. Rakamlarla ifade edersek, toplumun beşte dördü tüm yaşananları siyasi kriz olarak değerlendiriyor. Toplumun dörtte üçü kısa vadede ekonomik kriz bekliyor. Ülkenin sadece yüzde 15'i rahat geçindiğini, yüzde 85'i ise rahat geçinemediğini söylüyor. Kutuplaşma ve kimliklere sıkışmanın yanı sıra bu sebeplerden kaynaklanan yüksek bir gerilim de mevcut. Şu benzetme mevcut durumu anlatmaya uygun. Dışarıdan bakıldığında bina aynı bina; kapılar, pencereler, her şey yerli yerinde ama içerisi gaz dolu. Çakmağı çaktığınız anda patlama olabilir. Durum bu, aynı düdüklü tencerede biriken basınç gibi. Ancak 7 Haziran'dan önce de söyledik; siyaset, kimliklere ve kutuplaşmaya sıkıştığı için seçmen davranışlarında radikal değişiklikler yaşanmıyor. Bu bile kendi başına gerçeküstü bir durum.

- 1 Kasım için partilerin oy dağılımına dair öngörüleriniz; ufukta ne var?

Kutuplaşma nedeniyle zaten 38 milyon seçmenin tercihi belli. Toplumda biriken gerilime karşın oy dağılımında 7 Haziran sonuçlarına göre Ankara katliamı öncesi itibarıyla, henüz çok büyük, radikal bir değişim gözlenmiyor. 1 Kasım'da kabaca 7 Haziran ile aynı fotoğrafı görebiliriz demek mümkün. Ancak 7 Haziran'dan farklı olarak 1 Kasım seçimindeki tabloyu toplumun güvenlik arayışı belirleyecek. www.polishaber.net

Ekonomik veya siyasi krizden kaçınmak ya da iç çatışma, terör veya savaştan kaçınmak gibi bir dizi toplumun beka duygusunu harekete geçiren sorun var. Hanenin dirliği düzenliğine dair algı, esas itibarıyla hükümet politikalarıyla ilişkilendirilen ve seçmenin iktidara karşı notunu belirleyen diğer alan. Bu noktadan bakılınca iktidarın 7 Haziran oylarına anlamlı bir ekleme yapamadığı, toplumun genelinin de huzursuz ve endişeli olduğu görülüyor. Ayrıca kutuplaşmanın içinden bakan seçmenlerde bile huzursuzluk, endişe ve güvenlik arayışı ağırlıklı olduğu için ve 7 Haziran'dan bu yana da siyasetçözümsüzlüğün içine sıkıştığından seçime katılım genel olarak düşük kalabilir. Kutuplaşmanın arttığı, siyasetin çözüm üretmekte tıkandığı yıllarda seçime katılımın yüzde 80'in altına düştüğünü biliyoruz. Bu noktada 1 Kasım seçimlerine katılım oranı 7 Haziran'a kıyasla düşük olabilir. Burada 1 Kasım akşamı hepimizin dikkat kesileceği iki mesele var.

1) 7 Haziran'daki geçerli 46 milyon oy, bu kez kaç olacak?
2) AK Parti çekirdek oy sayısı 18 milyonun ne kadar altında ya da üstünde olacak?

Ajanslar

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!