1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Mayıs 2016 nerede kutlanacak Taksim mi Bakırköy mü?

1 Mayıs 2016 nerede kutlanacak Taksim mi Bakırköy mü?

1 Mayıs İşçi Bayramı 2016 Taksim'de mi kutlanacak yoksa Bakırköy'de mi kutlanacak?

A+A-

'İSTANBUL 1 Mayıs kutlamaları nerede yapılacak' sorusu işçilerin ve özellikle sendikaların en çok tartıştığı konu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlamaların Taksim'de mi yoksa başka bir alanda mı yapılacağı yönünde tartışmalar gündemde. Son olarak, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile dün yeniden bir araya gelen sendika ve sivil toplum örgütleri, Taksim Meydanı için izin çıkmaması üzerine kutlamaları Bakırköy Cumartesi Pazarı'nda yapma kararı aldı.

İstanbul Valisi ile yaptıkları görüşmelerden, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanması için olumlu yanıt alamayan sendika ve sivil toplum örgütleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Bakırköy Cumartesi Pazarı'nda kitlesel şekilde kutlanması yönünde karar aldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel'in de bulunduğu emek ve meslek örgütleri heyeti, dün İstanbul Valisi Vasip Şahin ile ikinci bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Valilik talebimize çok sıcak bakmadı, ama biz yıllar önce Taksim'de hayatını kaybeden arkadaşlarımızı yerinde anmak istediğimizi ilettik" dedi. Beko "İşçi, emekçi ve siyasi partiler ile akşam bir toplantı yaparak karar vereceklerini" ifade etti.

İstanbul'un yeni valisinden 1 Mayıs yanıtıSendikalardan 1 Mayıs başvurusu

 

1 MAYIS NEDEN TAKSİM'DE KUTLANMIYOR?
Dün akşam saat 17.00'de yapılan toplantı sonunda da 1 Mayıs'ın artan saldırılara karşı kitlesel kutlanması gerektiği belirtildi. Yapılan tartışmalarda 1 Mayıs mitingi için Bakırköy Cumartesi Pazarı'na başvuru yapılması fikri öne çıktı. Bu kararın bugün düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulacağı bildirildi.

DİSK 1 Mayıs için resmen başvurdu


DİSK: TAKSİM BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR
DİSK Başkanı Kani Beko, "Taksim bizim için vazgeçilmezdir. Biz, Vali Beye görüşlerimizi bildirdik. Ancak vali beyden çok da olumlu bir sonuç alamadık" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu temsilcisi Kadri Kılıcı, Türk Tabipler Birliği İkinci Başkanı Raşit Tükel ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği temsilcisi Süleyman Solmaz, İstanbul Valiliğine gelerek 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması için resmi başvuruda bulundu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüşen heyet adına açıklama yapan DİSK Başkanı Kani Beko,"Avrupa'da ve Türkiye'de bütün alanlarda birlik ve mücadele günü nasıl kutlanıyorsa biz de İstanbul Taksim'de hiç kimsenin burnu kanamadan hep beraber yapmak istiyoruz. Biz vali beye görüşlerimizi bildirdik. Ancak vali beyden çok olumlu bir sonuç alamadık. Bu görüş ve düşünce çerçevesinde bileşenlerimiz ile birlikte bir değerlendirme yapacağız. Birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bu dönemde İstanbul'da hiç kimsenin burnu kanamadan nasıl bir organizasyon yaparız aramızda değerlendireceğiz" diye konuştu.

"77'DE 37 KARDEŞİMİZ KATLEDİLDİ"
"Taksim bizim için vazgeçilmezdir" diyen Beko, "Taksim'de 1977 yılında 37 kardeşimiz katledildi. Taksimde katledilen arkadaşlarımızın katilleri adalete teslim edilinceye kadar bizim taksim konusundan vazgeçmemiz mümkün değildir. 'İstanbul'da 1 Mayıs'ı nerede kutlamak İstersiniz?' diye bir soru sorduğunuzda İstanbul'un hemen hemen tamamı 'Taksim' diye cevap verir. Ancak biz bu süreci yine de bu akşam kendi aramızda değerlendireceğiz. Alan belirlemesini birlikte yapacağız. Sonuç itibari ile alacağımız karar çerçevesinde 1 Mayıs birlik dayanışma gününü beraber kutlayacağız" ifadelerini kullandı.

Ajanslar

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!