1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Mayıs öncesi beklenen valilik açıklaması geldi!

1 Mayıs öncesi beklenen valilik açıklaması geldi!

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmak istenmesiyle ilgili açıklama yaptı. Valilik açıklamasında kamu düzeni ve güvenliği sebebiyle sendikaların Taksim talebinden vazgeçmeleri istendi.

A+A-

1 Mayıs'a sadece sayılı saatler kaldı. Sendikalar 1 mayıs için Taksim'de kararlı, valilikten yapılan açıklamaya göre Taksim 1 Mayıs kutlamalarına kapalı... Peki şimdi ne olacak?

Valilikten yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Herhangi bir sebeple Taksim bölgesinde yapılacak bir toplantı ve gösterinin kontrol edilememesi halinde, katılımcıların ve bu alanda bulunan diğer insanların tahliyesinde ciddi zorluklar yaşanacağı, can ve mal güvenliğinin tehlikeye gireceği, dolayısıyla kamu düzeninin ciddi olarak bozulması sebebiyle kamu güvenliğinin sağlanması imkansız bir hal alacaktır.

Bu minvalde ilgili istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcuttur. Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir.

Bu sebeplerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için talep edilen kutlama alanının 2911 sayılı kanunun istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında da verilmesi imkanı kalmamaktadır. (Sendikaların Taksim talebi) Müracaatçı STK'ların bahsedilen alanda kutlamaları gerçekleştirerek, istihbari bilgiler doğrultusunda risk oluşacağı görülmekte olan Taksim Meydanı'ndan sarfınazar etmeleri ve emekçi kesime çağrıda bulunarak bu konuda alınmış olan kararlara göre hareket etmeleri ümit ve arzu edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!