1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 11 polis dinleme suçundan ihraç edildi!

11 polis dinleme suçundan ihraç edildi!

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürü Ömer Köse, Özgür Açıkgöz ve Murat Çetiner de dahil olmak üzere 11 polisi meslekten ihraç etti

A+A-

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, kişilerin özel hayatlarına ilişkin emniyet bünyesinde yasadışı şekilde özel hayat arşivi oluşturmak suretiyle devletin ve kişilerin zararlara uğramasına sebep oldukları gerekçesiyle bazı emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu polisler hakkındaki soruşturmayı tamamladı. Kurul, sözde Selam Örgütü soruşturması kapsamında Başbakan, bazı bakanlar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 2280 kişiyi yasadışı şekilde dinlettiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulan, İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 11 polisi, emniyet bünyesinde yasadışı özel arşiv oluşturdukları gerekçesiyle meslekten ihraç etti. 41 polis hakkında ise 16 ay kıdem durdurma cezası çıktı.

355 DOSYAYI ARŞİVLEDİLER

Bakanlık müfettişleri bir süre önce, İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde teknik takip sırasında elde edilen kişisel verilerin yasalara aykırı olarak başka bir bilgisayar sistemine kaydedildiğini belirledi. Mahkeme kararı ile yapılan incelemede, 355 adet soruşturma dosyasına ait özel hayat bilgilerinin silinmesi gerekirken arşivlendiği belirlendi. Yasadışı bir arşiv oluşturulduğunu tespit eden müfettişler, oluşturulan TibNOT programı ile bu arşivin devamlı kullanıldığını böylece de devletin ve kişilerin zarara uğratıldığını saptadı. Bu eylem sebebiyle Emniyet Müdürleri Mutlu Ekizoğlu, Yurt Atayün, Ömer köse, Gökhan Oral, Hayati Başdağ, Serdar Ali Kekkin, Kazım Aksoy, Özgür Açıkgöz, Mustafa Kılıçaslan ve Murat Çetiner'in de aralarında bulunduğu 71 polis hakkında soruşturma başlatıldı. Yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Mülkiye müfettişlerinin meslekten ihraçları talebiyle gönderdiği dosyayı incelemeye alan İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Emniyet Müdürü Ömer Köse'nin yasadışı özel arşiv oluşturulması suçu kapsamında kişilere ve devletine zararına yol verdiği gerekçesiyle meslekten ihracına karar verdi. 11 polisin ihracına karar veren Yüksek Kurul, Emniyet Müdürleri Özgür Açıkgöz ve Murat Çetiner hakkında da meslekten ihraç kararı aldı. Başkomiseler Muhammed Kaya ve Mehmet Işık da meslekten atıldı.

16 POLİSİ ZAMAN AŞIMI KURTARDI

Sabah gazetesinin haberine göre; Yüksek Kurul, aynı suç kapsamında Emniyet Müdürleri Mutlu Ekizoğlu, Gökhan Orla, Kazım Aksoy, Hayati Başdağ ve Yurt Atayün'ün de dahil olduğu 16 polis hakkında meslekten ihracın gerektiğine karar verdi ancak bu polisler zaman aşımı sayesinde ihraçtan kurtuldu. 3 polis ise ceza almadı. Yüksek Kurul kararında, şüpheli memurların devletin vatandaşlarının özel hayatlarını suç niteliği taşıyan eylemleri dışında korumak zorunda olduğu, dinleme sürelerinin bitimi ve soruşturma evraklarının savcılığa teslimi ardından imha edilmesi gerektiği halde verilerin saklandığı ve devletin vatandaşı karşısında objektif duruşunun ihlal edildiği kaydedildi.

SİVİLLERE DE KRİPTOLU TELEFON

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın sivillere yönelik kriptolu telefon projesini yürüttüğünü bildirerek, "İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek" dedi. Sivillerin özellikle de ticari şirketlerin güvenli görüşme için kriptolu görüşmeleri tercih ettiğini aktaran Bakan Işık, "TÜBİTAK'ın sivil kullanıma yönelik cihaz üretim çağrısını çok önemsiyoruz. Herkesin kolaylıkla dinleyemeyeceği bir yapı oluşturmak istiyoruz. Hiçbir iletişim yüzde 100 güvenli değildir. Buna karşılık, en güvenli görüşmeler kriptolu telefonlarla yapılıyor. Sivillerin talebiyle bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!