1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 18 hacı adayı hayatını kaybetti

18 hacı adayı hayatını kaybetti

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'de basın toplantısı düzenledi. Görmez, Hac ziyaretinde bulunan 18 hacı adayının hayatını kaybettiğini açıkladı. . Görmez, "Hacılarımızdan biri trafik kazası ile hayatını kaybetti diğerleri ise kalp yetmezliği ve kalp krizinden vefat etti. Ailelerini taziye için aradığımda onların beni teskin etmeye çalıştığını gördüm. Bu onların yüreğindeki kabe sevgisinin bir boyutun gösterdi" dedi.

BURUK BİR HAC DÖNEMİ GEÇİRİYORUZ

İslam dünyasında yaşanan olaylara da değinen Görmez, "Buruk bir hac dönemi geçiriyoruz. İslam dünyasında akan kan Müslüman dünyasında hüzün meydana getirmektedir. Haccı iç içe geçmiş 5 yöne yolculuk sayarım. Birincisi kalbimize yaptığımız yolculuktur. Bir gönül yolculuğu bir iç yolculuktur. İkincisi her Müminin ahirete yaptığı bir yolculuktur ki ihram kefen olur o zaman. Üçüncüsü kardeşlerimize yolculuktur. Mümin kardeşlerimizle buluşuruz. Dördüncüsü tarihimize bir yolculuktur, geçmişimize bir yolculuktur. Keşke o tarihin bugün bütün izlerini görebilseydik. Keşke bu topraklar bir tarihsizleştirme çalışmasına maruz kalmamış olsaydı. Tüm izler burada yaşasaydı. Bu da bizi üzen bir durumdur. Beşincisi de Kabe'nin sahibine yaptığımız yolculuktur. Bu beş amaç gerçekleşmezse hac sadece Suudi Arabistan'a yapılmış turistik bir yolculuğa dönüşür" diye konuştu.

İBADETİN RUHUNU YAKALAMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Hac ibadetinin ruhunu yakalamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Görmez, "Tüm gayretimiz bununla ilgilidir. Hazreti İbrahim'in bir ümmetin temelini nasıl attığını, İbrahim Peygamberin dualarının kıyamete kadar nasıl baki kalacağını burada görüyoruz. İbrahim Peygamber bütün medeniyetlere gitti ama hiç birine dinini kabul ettirmedi. Ama Allah ona öyle bir güzellik verdi ki, kıyamete kadar çağrısını baki kıldı" ifadelerini kullandı.

KOTA AÇIKLAMASI

Gurbetçi hacıları ile yaklaşık 70 bin hacı adayının kutsal topraklarda olduğu bilgisini veren Görmez şunları söyledi: "Bugün itibariyle tüm hacılarımız Mekke'dedir. Medine'de hacımız kalmamıştır. 3 bin 460 diyanet personeli bu hacı adaylarımıza hizmet verebilmek için seferberdir. Hacı adaylarımıza 'Rahmanın misafiri' oldukları bilinci içerisinde hizmet ediyoruz. Hacı adaylarımızın hac esnasında kaybolmaması, kaybolan hacı adaylarımızın hızlı bir şekilde bulunması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Sadece 140 personelimiz ellerinde bayraklarla yol gösterme hizmeti veriyor. Sırada bekleyen hacı adayımız 1 milyonun üzerinde. Bu güne kadar iki gruba vaadimiz var. 1. grup kota sebebi ile gelemeyen hacı adaylarımız. Bu grupta 14 bin 800 adayımız gelemedi. Bu kardeşlerimize, verdiğimiz sözü tutarak, gelecek yıl onları Hacca getireceğiz İnşallah. 7 yıl üst üste başvuran adaylarımızı kurasız getirme sözümüz var. Bu sayı 76 bin140. Bunun üzerine 14 bin 800 adayımız daha eklendi. Gelecek yıl bir aksilik ve kota indirimi olmazsa, tüm bu adaylarımızı Hacca getirmek istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!