1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2013 Memur sicil affı kimleri kapsayacak

2013 Memur sicil affı kimleri kapsayacak

Yaklaşık 2 milyon memurun beklediği haber geldi. Sicil affı ve derece müjdesi hayata geçiyor.

A+A-

Sicil affı veuzun yıllardır derece alamayan memurlara '1 derece' verilmesine ilişkin düzenmede, metin yazım işleri tamamlandı. Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Faruk Çelik'in talimatı üzerine başlatılan ön çalışmanın ardından hazırlanan düzenleme, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak. Düzenlemenin bir yasa tasarısına eklenmesi planlanıyor. www.polishaber.net

AFTAN KİMLER YARARLANAMAYACAK

Takvim'in haberine göre; düzenleme ile memurların geriye dönük 17yıllık sicilleri affedilecek. Memurların atılmaları zorlaşacak. Disiplin cezası alan aday memurun memuriyet umudu devam edecek. Ancak; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik gibi yüzkızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihaleve alım satımlara fesat karıştırma ile devlet sırlarını açığa vurma suçları nedeniyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsam dışında. Memura getirilen sicil affından Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ile Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel yararlanamayacak.

800 BİN EMEKLİ BORÇ YAPILANDIRIYOR

Yaklaşık 800 bin emekliyi ilgilendiren, sosyal güvenlik destek primi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin ayrıntılar netleşti. 31 Mayıs'a kadar başvuracak borçlular 1 yılda ödemek istediklerinde yüzde 5, 18ayda ödemek istediklerinde yüzde 7, 24 ayda ödemek istediklerinde yüzde10, 36 ayda ödemek istediklerinde ise yüzde 15 faize tabi olacak.


Kaynak: memursonhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!