1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 27 yıllık İMKB tarih oldu

27 yıllık İMKB tarih oldu

1986'da işleme açılan İMKB bugünden itibaren Borsa İstanbul olarak faaliyet gösteriyor.

A+A-

Yeni adıyla faaliyetine devam eden Borsa İstanbul AŞ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çaldığı gong ile işlemlere başladı.

"YÜZDE 6'LIK FAİZİ DE DÜŞÜRECEĞİZ"

Açılışta bir konuşma yapan Erdoğan, "Bugünkü tarihi adım İstanbul'u finans merkezi yapma projesini güçlendirecektir. Türkiye'de büyüme 2012'de ABD ve AB'nin çok üzerinde gerçekleşti. Yüzde 63'ten devraldığımız faizi yüzde 6'ya indirdik. Yüzde 6'lık faizi fazla görüyorum. Yüzde 6'lık faizin bir baskı olduğunu ifade etmek istiyorum. Kısa zamanda bunu daha da düşürmek suretiyle faiz baskısını tüketiciler üzerinden kaldıracağız. IMF'ye 400 milyon doları da önümüzdeki ay ödeyip borçları kapatıyoruz." dedi.

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Finans merkezi olarak İstanbul diyorsak kamu bankalarını da İstanbul'a çekmemiz gerekir. Buna Merkez Bankası da dahil dedim. Muhalefet 'Türkiye'nin başkenti İstanbul'a taşınmak isteniyor' dedi. İstanbul'un ticari hareketliliği merkez olmaya layık olduğu için bu adımı attık.

"KREDİ NOTLARI ÖNEMLİ DEĞİL"

Kredi notlarına da pek önem vermiyorum. Orada gizli bir hesap yatıyor. Adil olan konsa biz şu an BB+'da olmayız. Türkiye'nin gerçek durumu bu değil. Türkiye'nin notunu istemeye istemeye de olsa artırıyorlar. Onlara kalsa düşürecekler. Batan ülkeler altı kat birden artıyor. Herhalde matematik bilmiyorum.

Çözüm sürecinin en önemli sonuçlarından biri de ekonomik göstergeler olacaktır. Terörün son 29 yıldaki maliyeti 300 milyar dolardır. Terörle mücadeleye harcanan çok ciddi bir maliyet var."

İMKB YERİNE "BİST"

Unvanının "Borsa İstanbul" olarak değişmesi nedeniyle Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası'nda işlem gören menkul kıymetlerden hesaplanan endekslerin adlarında yer alan İMKB'nin kısaltması bugünden itibaren BİST olarak değiştirildi.

SERMAYESİ 423.3 MİLYON LİRA

İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası'nı (İAB) aynı çatı altında toplayan olan Borsa İstanbul'un dokuz kişilik yönetim kurulunda İbrahim Turhan, Osman Akyüz, Seyit Ahmet Işkın, Talat Ulussever, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Atilla Köksal, Melikşah Utku ve Mustafa Büyükabacı yer alıyor.

Borsa İstanbul'un sermayesi ise 423.3 milyon lira olarak belirlendi.

ÖZAL'IN ÇALDIĞI GOGN İLE 1986'DA İŞLEME AÇILDI

Temelleri 1984'te atılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası dönemin başbakanı Turgut Özal'ın çaldığı gong ile 1986'da işleme açıldı.

İlk borsa başkanı Muharrem Karslı olurken, borsanın ilk yeri de Cağaloğlu'ndaki Ziraat Bankası'nın 2. ve 3. katı oldu. Burası kısa sürede İMKB'ye yetmemeye başladı ve Karaköy'deki Erenhan'a geçildi.

1989 DÖNÜM NOKTASI

İlk yıllarında Ürdün'ün tahta sisteminin örnek alındığı İMKB'de 1989 dönüm noktası oldu. 32 sayılı kararla yabancı yatırımcılara borsada yatırım imkanı getirildi. 1990 yılı borsada hem yüzde 511'lik tarihinin en büyük rallisi hem de körfez kriziyle iz bıraktı.

1993'te ise İMKB'nin gelişiminde devrim olan bilgisayarlı alım-satım işlemleri başladı. 1994'te seans sayısı 2'ye çıktı. Bu dönemin akıllarda kalan diğer yanı ise krizle 17 aracı kurumun batması oldu.

1995'e gelindiğinde Tuncay Artun başkanlığındaki İMKB İstinye'deki binasına taşındı.

1997 yılı başında 100 bine yaklaşan borsada radikal bir adım atıldı ve endekslerden 2 sıfır atıldı.

2001'DE 35 ŞİRKET BATTI

2001'de borsa tarihindeki üçüncü devrime sahne oldu ve uzaktan erişim başladı. İnsanlar artık internete bağlı oldukları her yerden işlem yapabilir hale geldiler. Aynı yıl Türkiye'yi etkisi altına alan ekonomik krizde borsada işlem gören 35 şirket battı...

Bugünden itibaren 27 yıllık ismine veda eden İMKB, yoluna Borsa İstanbul olarak devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!