1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3 çocuğu olan memura 9 lira zam!

3 çocuğu olan memura 9 lira zam!

Yeni iş güvenliği paketi yasalaşırsa, 3 ve daha fazla sayıda çocuğu olan memurlar dahil tüm kamu çalışanlarının maaşları 9 lira zamlanacak.

A+A-

Asgari Geçim İndirimi (AGİ), 16 yaşından büyük olan çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşürülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Bu düzenleme, hem özel sektör hem de kamudaki çalışanlar için uygulanmaktadır.

Asgari Geçim İndirimi; asgari ücretin yıllık brüt tutarı, işçinin medeni durumu ve çocuk sayısıdikkate alınarak belirlenir.

- İşçinin kendisi için %50

- Çalışmayan ve herhangi bir gelir elde etmeyen eş için %10

- Çocukların her biri için ilk iki çocuk % 7,5 diğerleri için ise % 5,

şeklinde hesaplanmaktadır.

GELİR VERGİSİNDEKİ MADDE METNİ

(2) Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5'idir. Gelirin kısmi döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır. Asgari geçim indirimi, bu fıkraya göre belirlenen tutar ile 103 üncü maddedeki gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranın çarpılmasıyla bulunan tutarın, hesaplanan vergiden mahsup edilmesi suretiyle uygulanır. Mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde iade yapılmaz.

YENİ İŞ SAĞLIĞI YASA TASARISINDA YER ALAN HÜKÜM

MADDE 10- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasına "ilk iki çocuk için % 7,5" ibaresinden sonra gelmek üzere ", üçüncü çocuk için % 10," ibaresi eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME

Yasa tasarısında sadece 3. çocuk için olan yüzde 5 oranı yüzde 10 yapılmaktadır. 3. çocuktan sonraki oran yine yüzde 5 olarak kalmaktadır. Dolaysıyla, yeni iş sağlığı kanunun yasalaşması halinde, 15 Ocak 2015 tarihinde 3 veya daha fazla sayıda çocuğu alan bir memurun maaşında 9 liralık maaş artışı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum