1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 3. havalimanı için rekor fiyat

3. havalimanı için rekor fiyat

İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ihalesi rekor bir teklifle sonuçlandı.

A+A-

İstanbul'a yönelik dev ihalede rekor teklif verildi. Ankara, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesine şahitlik etti. İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanı için 22 milyar 152 milyon avroluk teklif geldi.

Ankara'da nefesler tutuldu, büyük yarış başladı. 4 ortak girişim grubu yerlerini aldı ve zarfların açılmasını bekledi. Amaç, İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanının ihalesini alabilmekti...

İLK ZARFLARDAN 20 MİLYAR AVRO ÇIKTI

Kapalı zarflarda gelen ilk tekliflerle ihalenin zorlu geçeceği ortaya çıktı. Zira IC İctaş-Fraport Ortak Girişim Grubunun verdiği teklif 20 milyar avroydu. Ardından açık artırma usulüne geçildi.

Makyol burada ihaleden çekildi. 3 ortak girişim gurubu kıyasıya bir rekabet içine girdi. Kimi zaman 1 milyon avro kimi zaman 20 milyon avroluk artırımlar yapıldı.

İLK ÇEKİLEN TAV OLDU

Yaklaşık 6 saat süren ihalenin 78'inci turunda TAV da çekildiğini açıkladı.

Herkes ihalenin sonunun geldiğini düşünüyordu. Ancak öyle olmadı. Geriye kalan 2 ortak girişim grubu 97'nci tura kadar kıyasıya fiyat artırdı.

97. TURDA IC İÇTAŞ-FRAPORT DA "PES" DEDİ

Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyoncu Ortak Girişim Grubu bu turda teklifini 22 milyar 152 milyon avroya kadar yükseltti. IC İçtaş-Fraport ortak girişim grubu bu teklifin ardından ihaleden çekilme kararı aldı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMI

Böylece bir ihalede Cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifine ulaşıldı. Üstelik rakama katma değer vergisi dahil değil...

"Oluşan fiyat KDV ile birlikte bu 30 milyar avroyu aşacak. TL olarak 75 milyar olacak" diyen ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bizim 10 yıldır devlet bütçesinden ulaştırma için aldığımız para, devlet bütçesinden bölünmüş yollar için hızlı trenler için limanlar için hava alanları için terminaller için aldığımız kamu kaynağını yeni istanbul hava limanıyla ödemiş olduk."

SON KARARI ÖYK VERECEK

İhale Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayının ardından kesinlik kazanacak ve inşaat başlayacak.

Ortak Girişim Grubu parayı havalimanının tamamlanmasının ardından eşit taksitler halinde ödeyecek.

3. HAVALİMANININ 25 YILLIK İŞLETME HAKKINA SAHİP OLACAK

Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu havalimanının 25 yıllık işletme hakkına sahip olacak.

"EN GEÇ 1 YIL İÇİNDE KAZMAYI VURACAĞIZ"

İhaleyi kazanan LİMAK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Hem Türkiye'nin iç pazarına bakacağız, dışarıya bakacağız. En ekonomik şartlar veren finansman modelini seçeceğiz. Tahmin ediyorum en geç 1 yıl içerisinde buraya kazmayı vurmayı hedefliyoruz" dedi.

İhale sonunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ihalenin kazananı ve kaybedenleri ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!