1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. 3 PKK'lı kadına şok suikast!

3 PKK'lı kadına şok suikast!

A+A-

PKK'nın Paris merkezindeki Enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce yapılan saldırıda aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 PKK'lı kadın öldürüldü.

Paris'in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan Kürt Enstitüsü'nde Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez isimli 3 kadın, başlarından kurşunlanmış olarak bulundu.

Saat 02.00 sıralarında binaya gelenler tarafından bulunan kadınların akşam saatlerinde öldürüldüğü belirlendi.

Polis, öldürülen Kürt asıllı 3 kadının, terör örgütü PKK ile bağlantılı ve örgüt içi infaz kurbanı olabilecekleri ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi.

CENAZELER OTOPSİDE

Paris'te bölücü terör örgütü PKK'ya yakınlığıyla bilinen Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in cenazeleri, otopsi yapılmak üzere saldırının yapıldığı binadan çıkartıldı.

Cenazeler binadan çıkartılırken, bina önünde toplanan kalabalık arasında kısa süre arbede yaşandı.

Polisin, binanın etrafından yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Fransız Uluslararası Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IRIS) Türkiye sorumlusu Didier Billion, BFM televizyon kanalına yaptığı açıklamada, saldırının, Türkiye'de barış için yürütülen müzakere sürecinde ilerleme sağlandığı sırada gerçekleşmesine dikkat çekti.

Billion, yürütülen müzakerelerde önemli ilerleme sağlandığı bir dönemde bu saldırının gerçeklemesinin anlamlı olduğunu ifade etti.

Yine Fransız televizyon ve radyo kanallarında çıkan haber ve yorumlarda, Türkiye'de Güneydoğu Anadolu sorununa kalıcı çözüm için sürdürülen müzakereler sırasında bu tür bir saldırını gerçekleşmesinin özelikle dikkat çekici olduğu belirtiliyor.

"FRANSA MAKAMLARINA GÖRE 3 PKK'LININ ÖLDÜRÜLMESİ BİR İNFAZDIR"

A Haber canlı yayınına telefonla bağlanarak Can Okanar'ın sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransız makamlarının olayı bir infaz olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Burcuoğlu şöyle konuştu

"Olayı sabaha karşı öğrendik. Bu işlenen cinayetler dün akşam saatlerinde olmuş. Polisin sabaha karşı iki sularında binaya girdiği ve üç hanımın cesedi ile karşılaştığı anlaşılıyor. Bu hanımlardan ikisi enselerine sıkılan bir kurşunla, biri ise göğsüne sıkılan kurşunla öldürülmüş.Bu merkezin PKK ile doğrudan bir bağlantısı olduğunu biliyoruz. Merkezin sorumlusu olarak görünen Fidan Doğan adlı hanım esasen buradaydı. Sakine Cansız ve diğer ölen hanım Leyla Söylemez'in daha çok Fransa dışında bulundukları yolunda bilgilerimiz var. Tüm bu şahıslar hakkında ilgili makamlarımızda gerekli dosya bilgilerimiz mevcut. İçişleri Bakanı olay yerine gitti. İçişleri Bakanı olay yerinde yaptığı açıklamada, ilk bulgulara göre bunun infaz olduğunu söyledi. Binanın, merkezin kapısı da kapalıydı, polis kapıyı kırarak içeri girmiş. Zannediyorum otopsi de yapılacak. İçişleri Bakanı'nın söylediği Fransa'nın bunu kabul etmesine imkan yok, bu infazdır, cinayetlerin süratle aydınlatılması için, Fransız Bakanlığı da elinden geleni yapacaktır diye bir açıklama yaptılar.

Buradaki genel hava da, Türkiye'de başlatılan görüşme sürecinin sabote edilmesine yönelik bir eylem, bir saldırı olabileceği yolunda. Radyo televizyon haberlerinde de bu ihtimalden bahsediliyor. Hatta PKK adına konuştuklarını söyleyen bir takım insanlar da esas itibariyle bunun üzerinde daha çok duruyorlar. Tabi başka iddialar da var. biz Fransız içişlerine Bizden bir bilgi istemeleri halinde bu bilgileri makamlarımızca temin edip iletmek üzere hazır olduğumuzu da söyledik. Bizi esas ilgilendiren bu noktada, Bizim Fransa'daki misyonlarımızın, kuruluşlarımızın ve çıkarlarımızın korunması. Gerek Paris Emniyeti, gerek İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız temaslar üzerine hem büyükelçiliğimiz, hem de bir takım başka kuruluşlarda , mesela İş Bankası önünde Fransa ölçülerine göre önemli sayılabilecek bir polis mevcudiyeti var. İşin güvenlik boyutu ile de ilgilenmek durumun hissediyoruz. Başkonsolosluklarımıza da gerekli talimatları da verdik. Onlar da yerel makamlar nezdinde gerekli girişimleri yapıyorlar. Merkezin önünde hala birkaç yüz kişilik bir grup var. orada tabi maalesef diyelim, ülkemiz aleyhine bir takım sloganlar atılıyor, hatta Fransa aleyhine de bir takım sloganlar atılıyor. Beklentimiz Fransız makamlarının varacakları sonuç hakkında bir açıklama yapmaları ve bu sonucu bizimle de paylaşmaları yolunda."HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!