1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. '30-40 polis ölseydi, iyi olurdu'

'30-40 polis ölseydi, iyi olurdu'

A+A-

Son operasyonlarla ağır kayıplar veren PKK, bahar dönemi için yeni planlar yapıyor, Bahoz Erdal'ın telsiz konuşması kış üstlenmesine çekilen PKK'nın planını deşifre etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı son hava ve kara operasyonlarında ağır kayıplar veren PKK terör örgütü bahar dönemi için saldırı ve eylem hazırlıklarına başladı. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in telsiz konuşmalarına yansıyan bilgilerde PKK'nın bahar aylarına odaklandığı tespit edildi.

PKK'nın Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan'ın gündemlerinde silah bırakmanın bulunmadığının açıklaması üzerine bir çıkış da Fehman Hüseyin'den geldi. Hüseyin'in örgütün Andok kod adlı sözde eyalet sorumlusuna 22 Kasım'da telsizle verdiği talimatlar, PKK'nın eylemlere son verme niyetinde olmadığını ortaya koydu.

KIŞI ATLATMA PLANI

Konuşmalara göre terör örgütü, her sene olduğu gibi bu sene de kışı atlattıktan sonra eylemlerini arttırmayı planlıyor. Fehman Hüseyin son dönemde güvenlik güçlerinin öldürülememesinden yakınıyor. Güvenlik güçlerinin yaptığı saldırıların ardından misilleme yapılamamasını eleştiren Hüseyin teröristlerin yeni eylemler yapmasını emretti.

Fehman Hüseyin, grupların eylemsellik düzeyinin yüksek olmasını ve örgüt mensuplarının Karadeniz'e kadar gitmesini istedi. Bu talimat telsiz görüşmelerine şöyle yansıdı: "14 Temmuz'dan sonra misilleme yapmadınız. Polisleri öldürmediniz. Amed'in (Diyarbakır) ortasında otuz kırk polis ölseydi olurdu ama yapamadınız."

Talimatta geçen ifadeler, örgütün her sene olduğu gibi bu sene de kışın eksikliklerini tamamlayıp bahar başlarında eylem yapmayı planladığını gösteriyor. Fehman Hüseyin, örgüt mensuplarının kışın eksikliklerini gözden geçirmelerini ve bunları tamamlamalarını istedi.

"ÇOK PASİF KALDINIZ"

Fehman Hüseyin'in telsiz kodu olan Rojhat ile örgütün sözde bölge sorumlusu Andok arasında geçen konuşmalar kayıtlara şöyle yansıdı:

Rojhat: Eksiklikler var; hem bu konuda hem genel düzeyde hem de alan olarak eksiklikler var. Bunları kışın gözden geçirmek gerekiyor. Bazı alanlar hiçbir şey yapamadılar, çok pasif kaldılar; yani bunların hepsini toplu olarak ele aldığımız vakit çok atıl bir durum olduğu görülüyor. Esas iş ile ilgilenmek yerine diğer işlerle ilgilenmeler oldu, bu noktalarda da biraz üzerinde durulması gerekiyor.

Andok: Tamam arkadaş.
Rojhat: Şimdiden arkadaşların olaylara bakış açıları konusunda bunları diyebiliriz, kışın zaten arkadaşları takip edersiniz ama arkadaşların kendileri de yoğunlaşmaları gerekiyor tamam mı?

Andok: Tamam arkadaş.
Rojhat: Dikkat edin pozisyona göre gerekirse değerlendirme yaparsınız.

Andok: Tamam arkadaş. Anladım.
Rojhat: 14 Temmuz'dan sonra misilleme yapmadınız. Polisleri öldürmediniz.

Andok: Doğrudur ama biraz geç oldu şayet biraz erken olsaydı biz belki
Rojhat: Amed'in ortasında otuz kırk polis ölseydi olurdu ama yapamadınız.

Andok: Doğrudur arkadaş.
Rojhat: Artık baharda belki bir şey olabilir ha.
Andok: Artık 14 Temmuz 2013'e kaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!