1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 30 yıl önce Türkiye'ye iltica etmişti şimdi bakan oldu

30 yıl önce Türkiye'ye iltica etmişti şimdi bakan oldu

A+A-

Eskiden Yunan vatandaşı olan Batı Trakyalı Türk Mehmet Müezzinoğlu, Meriç nehrini yüzerekTürkiye'ye iltica etti. Yunan vatandaşlığından çıkarıldı, 3 yıl vatansız kaldı ve 30 yıl sonra da Sağlık Bakanı oldu.   

Gümülcine doğumlu olan Müezzinoğlu, ilk ve ortaokulu doğduğu yerde bitirdi. 1971'deİstanbul'a gelip lise tahsilini yaptı. Başbakan Erdoğan ile okuduğu İmam Hatip Lisesinde arkadaş oldu..

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini 1982'de bitirdi ve Batı Trakya'ya döndü. Ancak Yunanistan'ın asimilasyon politikaları nedeniyle mesleğimi yapamadı. 

25 DAKİKALIK KAÇIŞ

13 Ağustos 1983 günü Meriç nehrinden Türkiye'ye geçen Müezzinoğlu, 25 dakika süren ve hayatını değiştiren bu süreci şöyle anlatmıştı:

‘'Bir tarafta Yunan askeri, diğer tarafta da Türk askerinin karşıma çıkacağı korkusuyla yürüdüm. Patika bir yoldan yürüdüm ve Meriç nehrini geçtim. Yerde kurumuş yapraklar vardı ve onlara her basışımda çıkardığı çıtırdı sesi, arkamdan biri geliyormuş korkusu yaratıyordu. Ömrümün en buruk ve en onurlu 25 dakikasıydı. Anavatana gitmek için  riskleri göze almıştım. Umutlarım ve hayallerim vardı. Doğduğun, büyüdüğün ülkeden ceketini alıp da başka bir ülkeye gitmek çok zordu, Ama Anavatan Türkiye'ydi"

Türkiye'ye iltica eden ve İstanbul'da 3 yıl ‘'Haymatlos-Vatansız'' olarak yaşayan Müezzinoğlu, Haseki Hastanesinde ihtisas yaptı. 2002-2007 arasında AKP İstanbul İl Başkanlığını yürüttü. 2007 seçimlerinde milletvekili oldu. Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyesi olam Müezzinoğlu, Yunanca, İngilizce ve Arapça biliyor. (Gazeteport)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!