1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5 bin lirayı aşmayan alışverişte vermeyin!

5 bin lirayı aşmayan alışverişte vermeyin!

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, ''5 bin lirayı aşmadığı sürece mağaza kasasında kimlik numarası vermek zorunda değil" dedi.

A+A-

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş,e-fatura  uygulaması kapsamında İzmir'deki bazı mağazaların fatura düzenlemek için  müşterilerinden TC kimlik numaralarını istediği iddialarına ilişkin, "Son  tüketiciler, alışverişleri 5 bin lirayı aşmadığı sürece mağaza kasasında kimlik  numarası vermek zorunda değil" dedi. 
 
Gelir İdaresi Başkanlığının ticarette zaman ve maliyetten tasarruf  etmek için hayata geçirdiği e-fatura uygulaması kapsamında brüt satış hasılatı 10  milyon lira ve üzeri olan mükellefler, 1 Ocak 2016'dan itibaren faturalarını  internet üzerinden ibraz etmeye başladı.

 
Uygulamaya göre e-fatura sistemine geçen iş yerleri, alışveriş sonrası  oluşturdukları faturayı kasada müşterinin beyan ettiği mail adresine gönderiyor.
 
 İzmir'deki bazı mağazalarda ise zorunlu olmamasına rağmen müşteriden  TC kimlik numarasının istendiği iddia ediliyor. Tüketicilerin güvenlik kaygısı  nedeniyle kimlik numarasını vermek istememesi nedeniyle tartışmalar yaşandığı  belirtiliyor.
 
 Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Ticaret Odası  Başkanı Ekrem Demirtaş, e-fatura ibrazı için kimlik numarasının gerekli  olmadığını, böyle bir zorunluluğun da bulunmadığını ifade etti.
 
Sistemin mevcut fatura düzenlemelerinden farkının bulunmadığını,  müşterinin adı soyadı ve adresi dışında bilgiye ihtiyaç duyulmadığını dile  getiren Demirtaş, şöyle konuştu:
 
"Nihai tüketicilere yapılan satışlar veya işler karşılığında  düzenlenecek faturalarda TC kimlik numarasına yer verilmesi yönünde bir  zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak nihai tüketiciye yapılan satış veya işin tutarı  KDV hariç 5 bin lirayı aştığında, bu işlem BS formu ile bildirileceğinden ve söz  konusu formda vergi kimlik numarasının bulunması zorunlu olduğundan, bu satışlar  için düzenlenen faturalarda TC kimlik numarasına yer vermek gerekecektir. Yani  son tüketiciler, alışverişleri 5 bin lirayı aşmadığı sürece mağaza kasasında  kimlik numarası vermek zorunda değil. Uygulamada bazı yanlış anlamalar var.  Üyelerimizi bu konuda bilgilendireceğiz"
 
İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı yetkilileri de nihai tüketiciye yapılan  satışlarla ilgili faturalarda kimlik ya da vergi numarası beyan  etme zorunluluğunun bulunmadığını ifade etti.

Ajanslar


Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!