1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. 5 soruda konut yardımında merak edilenler!

5 soruda konut yardımında merak edilenler!

Polishaber.net-Başbakan'ın müjdelediği 'konuta yüzde 15 devlet katkısı'nın ayrıntıları netleşiyor. Devlet katkısından yeni evlenenler ve hiç evi olmayanlar faydalanabilecek.

A+A-

Polis Haber - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konut için para biriktiren vatandaşa yüzde 15 devlet katkısıverileceği yönündeki açıklamanın ardından çalışmanın ayrıntıları netleşmeye başladı. Akşam gazetesinin haberine göre, verilecek devlet katkısında aranan ilk şartı başka evi bulunmamak ve yeni evli olmak oluşturacak. 5 yıl boyunca para biriktiren vatandaş katkıdan yararlanırken, birikimin 4 veya 3 yılda çekilmesi halinde katkı kademeli olarak azalacak. 3 yıldan önce çekilen birikimler ise devlet katkısından yararlanamayacak. Türkiye'nin dinamik nüfusunu arttırmak için destek veren hükümet çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bunlardan biri ebeveynlerin para biriktirdikleri ve yüzde 15 devlet katkısı alacakları 'çeyiz hesabı'. Desteklerden bir diğerini ise önceki gün Başbakan Davutoğlu açıkladı. İşte beş soruda çalışmanın ayrıntıları...

1- Sisteme nasıl giriş yapılacak?

Önceki gün inşaat sektörüyle bir araya gelmesinde "Ben konut almak için para biriktiriyorum' diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse, devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak" diyen Davutoğlu'nun bahsettiği düzenlemenin ayrıntıları da netleşmeye başlıyor. Konu hakkında dün soruları yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, çalışmanın ayrıntılarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

2- Destekten kimler faydalanacak?

"Yeni evlilikleri teşvik etmek istiyoruz. Eskiden 'Nüfus az olsun, konuta az ihtiyaç olsun ve az üretilsin' gibi bir görüş vardı. Şimdi ise biz aksini söylüyoruz. Teşvik yeni konut edineceklerin konut edinme için getirilen şartlarını hafifletmek suretiyle olur. Yüzde 25'in peşin ödenmesi o sektör için bir teminat oluyor. Yüzde 25 peşinat toplamak bir teminat aynı zamanda da bir yük ise bu yükü hafifletelim istiyoruz. Hafifletilmesinde doğacak sonuçlar ne? Bir, konut sahibi olmakta talebi arttırıcı bir etki yapacak ve özellikle düşük gelirlilerin daha kolay konut sahibi olması temin edilecek.

3- Teşvikle kaç ev alınabilir?

Hükümetin vereceği yüzde 15'lik destek, ilk evde geçerli olacak. İkinci ve üçüncü ev için değil. Ve bu daha çok yeni evliler için olacağı için evlilikleri aynen çeyiz hesabında olduğu gibi evlilikleri de teşvik etmiş olacağız. Evlilikle gelen zorlukları paylaşmış olacağız. Bu konut talebi artışı inşaat sektörünü de rahatlatacak.

4- Katkı nasıl hesaplanıyor?

Kanun yürürlülüğe girdikten sonra bir bankayla anlaşarak 'Ben konut edinmek üzere bir hesap açma istiyorum' diyerek, hesaba para yatırmaya başlandığında, hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup, kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek. Yani 100 bin lira biriktirmişse, 15 bin lira da devlet verecek.

5- Kaç yıl para biriktirmek gerek

Hesaba yatırılan para 5 yıl tutulacak. Teşvik takriben 5 yıl için yüzde 15, 4 yıl için yüzde 12, 3 yıl için ise yüzde 10 olacak. Böylece en az 3 yıl o tasarruf teşvik edilmiş olacak. Bu devletin konut talebini artırmak suretiyle inşaat sektörünü, konut alımlarında peşinat yükünü hafifletmek suretiyle yeni evlilere ve daha düşük gelirli kesime yaptığı bir destek olacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
2 Yorum