1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 5 trilyon dolarlık maden rezervi için düğmeye basıldı.

5 trilyon dolarlık maden rezervi için düğmeye basıldı.

65. Hükümetin "Güçlü ekonomi" vurgusuna destek olacak en önemli adımlardan birisi madencilik alanında atılacak..

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde başta nadir toprak elementleri olmak üzere, Türkiye'de yer alan hammaddelerin aranması ve üretilmesine yönelik arama programı başlatılacak. Bu kapsamda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün yapısı güçlendirilecek. Toryumdan bor elementine kadar birçok rezervi bulunan Türkiye'nin tahmini 5 trilyon dolarlık yer altı zenginliğini hayata geçirecek uygulamalara hız verilecek.
"Güçlü ekonomi" perspektifiyle hazırlanan 65. Hükümet Programı'nda Türkiye'yi 2023'te 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe taşıyacak çalışma alanları belirlendi.

90 MADENDEN 77'Sİ TÜRKİYE'DE
Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'si Türkiye'de bulunurken, bu madenlerin toplam değerinin 5 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65. Hükümet'te bu kapsamda yer altı doğal zenginlikleri ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalarına başladı. Hükümet programında kaya gazı konusunda kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütüleceği, demir cevheri, mermer ve bor başta olmak üzere sanayi hammaddelerinin yurtiçinde arama ve üretimine öncelik verileceği ve başta nadir toprak elementleri olmak üzere Türkiye'de yer alan hammaddelerin aranması ve üretilmesine yönelik arama programı başlatılacağı açıklandı.
ENERJİ BAKANLIĞI DEVREDE
Yer altı kaynaklarının ülke ekonomisine kazandırılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da daha etkin bir çalışma başlatıyor. Bu kapsamda yeraltı kaynaklarının ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlayacak şekilde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılırken, tabii kaynakların etkin yönetimi ve ekonomiye katkısını artırmak amacıyla da Türk madencilik işlemleri e-Devlet Projesi kapsamında elektronik ortamda yürütülecek. 2019 sonuna kadar kademeli olarak enerji dışı doğal kaynaklar için kamu tarafından yapılan sondaj miktarının 200 bin metre seviyesine çıkarılması için de çalışmalarını sürdürecek olan bakanlık MTA'yı da daha işlevsel hale dönüştürecek. MTA, sadece Türkiye'de arama faaliyetinde bulunmayacak yurtdışında da madencilik faaliyeti yapabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak.
TORYUM'UN YÜZDE 11'İ TÜRKİYE'DE
Türkiye'yi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarabilecek zenginlik toprak altında çıkarılmayı beklerken yer altı kaynakları dünyanın enerji haritasını değiştirmeye de aday. Mevcut teknoloji ile 1 gigavatlık enerji için 3,5 milyon ton kömür veya 200 ton uranyum gerekirken bu enerji 1 ton toryumdan elde edilebiliyor. Dünyada toryum rezervi açısından ise üç ülke başı çekerken Hindistan'ın hemen ardından Türkiye ve daha sonra Brezilya geliyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ve OECD verilerine göre 880 bin ton ile dünyadaki toryum rezervinin yüzde 11'i Türkiye'de bulunuyor.
3 MİLYAR TON BOR VAR
Yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28'inci, maden çeşitliliği itibariyle 10'uncu sırada yer alan Türkiye'nin en stratejik yer altı kaynaklarından biri de bor madeni. MTA verilerine göre Türkiye'de 3 milyar 66 milyon ton bor rezervi bulunuyor. Dünyadaki toplam bor rezervinin yüzde 74'üne sahip olan Türkiye bu madeni de daha işlevsel kullanarak enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.
TOPRAKLARDAN MADEN FIŞKIRIYOR
MTA verilerine göre Türkiye'de bulunan bazı madenlerin miktarı ise şöyle:
Altın: 700 ton
Bakır: 1 milyon 786 bin ton
Demir: 122 milyon ton
Gümüş: 6 bin ton
Krom: 26 milyon ton
Linyit: 13 milyar ton
Taşkömürü: 1.2 milyar ton
Uranyum: 9 bin 129 ton.

Ajanslar


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!