1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 657 Sayılı Memur Yasası Değişecek mi?

657 Sayılı Memur Yasası Değişecek mi?

A+A-

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, doğum izninin 6 aya çıkarılmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek,Bu, kadın istihdamına olumsuz yansıyacaksa kadınların bu süre artışını düşünmemesi gerekir. Ama olumlu yansıyacaksa çalışmalarımız sürüyordedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 yıl içinde kadın istihdamını yüzde 30.7’den yüzde 38’ler seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Devlet Personel Başkanlığı’nca Abant’ta düzenlenen ‘Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı’na katılan Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de henüz kadın istihdamının ve kadınların iş gücüne katılımının istenilen düzeyde olmadığını vurguladı. www.polishaber.net

Çelik, şöyle konuştu: Bildiğiniz gibi doğum izinleri doğum öncesi ve sonrası 2’şer aydı. Şimdi talep 3 ay doğum öncesi, 3 ay doğum sonrası şeklinde. Bununla ilgili bakanlıklarla değerlendirmelerde bulunuyoruz ama tekrar ediyorum, bu kadın istihdamına olumsuz yansımamalı. Eğer olumsuz yansıyacaksa kadınlarında bu izin süre artışını düşünmemesi gerekir ama eğer olumlu yansıması olacaksa, bizler de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


657 artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı

Bakan Faruk Çelik her yerinden su almaya başlayan 657 Sayılı Devlet memurları Kanunu’nun Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, Bu yasa artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı. Çalışanın emeğinin tam karşılığını veren, kamu hizmetinde verimliliği esas alan, Türkiye’nin dinamizmine ayak uyandıran sistemi hayata geçirmemiz lazım. Koltuğundan güç alan değil, koltuğuna güç katan personeli hayata geçirmemiz lazım dedi. Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bu yasa artık yama kaldırmayacak kadar yıprandı. Her kurumun mevzuatında yavru 657’ciklerin başladığı bir süreçle karşı karşıyayız. Kamuda memur, sözleşmeli personel, geçici personel, işçi, geçici işçi gibi değişik ad ve statülerde personellerin istihdam edildiğini biliyoruz. Ücret unsurları bile sayılamayacak unsura ulaştı. Türkiye’nin gelecek 50 yılına damga vuracak personel sistemini sosyal taraflarla diyalog çerçevesinde hayata geçireceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!