1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 7 yabancı uyruklu gözaltına alındı

7 yabancı uyruklu gözaltına alındı

Güler: Gezi Parkı olaylarında yabancı uyruklu 7 kişi gözaltına alındı.

A+A-

İçişleri Bakanı Muammer Güler, bakanlıkta yaptığı basın açıklamasında, 28 Mayıs'ta başlayan Taksim Gezi Parkı protestolarının şu ana kadar devam ettiğini söyledi.

Şimdiye kadar 78 ilde 746 gösterinin yapıldığını anlatan Güler, "Bu gösteriler sırasında 915 vatandaşımızın ambulanslarla ve çeşitli vasıtalarla hastanelere başvurduklarını, bugün itibarıyla 79 kişinin hastanelerde yattığını Sağlık Bakanlığından aldığımız resmi bilgilerle teyit ettik. Bunların 4'ünün hayati tehlikesinin olduğunu ve şu anda yoğun bakımda 8 kişinin bulunduğunu ifade etmek istiyorum. Bu sürede 516 güvenlik görevlisi de yaralanmıştır" diye konuştu.

PROTESTOYU AŞAN BİR EYLEM BOYUTUNA GELDİ

Eylemlerin bugün geldiği noktayla başlangıcı arasında bazı farklılıklar olduğuna işaret eden Güler, bunun, Gezi Parkı'na ilişkin bir projenin protesto edilmesini aşan bir eylem boyutuna geldiğini söyledi.

Bu olaylar sırasında hem hak arama özgürlüklerine uygun şekilde protestolar yapılırken, sonraki günlerde bu olayların yasa dışı gösteriler, polise mukavemet, kamu mallarına zarar verme ve meşru hak arayışını aşan boyutlarda gelişmeye başladığını belirten Güler, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar yaptığımız tespitlerde maalesef 280 iş yeri, 103 polis otosu, 259 özel araç, 1 konut, 1 polis merkezi, 5 kamu binası, birisi Cumhuriyet Halk Partisi, 11'i de AK Parti teşkilatlarına ait 12 binada hasar meydana geldiğini, reklam panolarında, trafik levhalarında, otobüs duraklarında, kaldırımlarda, mobese kameralarında, sinyalizasyon sistemlerinde, park ve peyzaj düzenlemelerinde, aydınlatma direklerinde, çöp ve konteynerlerde ve polis noktalarında da önemli zararların da meydana geldiğini tespit ettik. Şu anda ki tespitler, bu zararların 70 milyonu aştığı noktasındadır ve tabii ki üzücüdür."

Bu olayların Gezi Parkı protestosu boyutlarını aştığını ifade eden Güler, bu eylemlerle içeriden ve dışardan büyük bir bilgi kirliliği, ajitasyon ve yönlendirmeyle toplumsal tabanda derin yaraların açılmasına neden olabilecek provakasyonların da hedeflendiğinin görüldüğünü söyledi.

Bakan Güler, polisin orantısız güç kullanımına ilişkin kendilerine ulaşan bütün görüntülerle, iddia ve tespitlerin müfettişlerce ayrıntılı bir şekilde incelendiğini belirterek, "Kameralara yansımayan yüzlerce olayda da polisimizin sağduyusunu koruduğunu ve provokatörlerin tuzağına düşmeyerek, görevini fedakarca ve hakkıyla yerine getirdiğini de burada ifade etmek isterim" dedi.

SOSYAL MEDYA PROVOKASYON ARACI OLMAMALI

Devletin gayri meşruluğa hukuk diliyle cevap vermek ve vatandaşın da hukukunu korumak durumunda olduğunu ifade eden Güler, şöyle devam etti:

"Sosyal medya bir sosyal iletişim aracıdır ama provokasyon aracı olarak kullanılmamalıdır. Son olaylarda sosyal medya aracılığıyla ciddi bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirmeler yapılarak halkımızı kışkırtmaya yönelik provokatif çaba içerisinde olanların da varlığı gözlenmiştir. Bunlarla ilgili yasal işlemler, yasal tespitler, cumhuriyet savcılıklarının talimatlarına göre halen yürütülen projeli operasyonlarla da bu işin takibi mutlaka yapılıyor, yapılacaktır ve halkı kışkırtmaya çalışanlarla ilgili mutlaka kanuni gereği de ifa edilmiş olacaktır."

DİPLOMATİK PASAPORTU OLMAYAN 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olaylarda gözaltına alınan yabancı uyrukluların sayısıyla ilgili soru üzerine Güler, İstanbul'da 6, Ankara'da 1 olmak üzere 7 kişinin gözaltına alındığını ve dördü hakkında sınır dışı edilme kararı verildiğini, bir kişinin gözaltında olduğunu ve ikisinin de serbest bırakıldığını bildirdi. Güler, "Bunların hiçbirisinin diplomatik pasaportu yoktur turist pasaportu kimliğindedirler onu özellikle belirtmek isterim" açıklamasında bulundu.
Gözaltına alınanların sayısının sorulması üzerine de Bakan Güler, son güne kadar 117 gözaltı olduğunu, şu an itibarıyla hiç kimsenin gözaltında bulunmadığını belirterek, "Sadece İzmir'de 1-2 kişinin gözaltında olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü savcılarımız süratle emniyetle de çalışmak suretiyle ifade ve adliyeye sevk işlemlerini yapıyorlar" dedi.

Polisin orantısız güç kullandığı iddiasının sorulması üzerine Bakan Güler, şöyle konuştu:

"Şu anda ifade ettim, hem mülkiye hem de polis müfettişlerimiz detaylı bir inceleme yapıyorlar. Olayların başlangıcından itibaren bütün eylemler tek tek incelenecek ve kanuni gereği yapılacak."

"Olayların ne kadar süreceğine dair tespitiniz var mı, bir çağrınız olacak mı?" sorusu üzerine Güler, sağduyulu hareket edilmesi, meşru ve kanuni ölçüler içinde kalınmasının her şeyi düzelteceğine inandığını söyledi. Güler, soru üzerine "Olayların yavaşlama seyri var. Ama şunu da ifade edeyim, hiç kimsenin hak arama özgürlüğünü kısıtlama meraklısı da değiliz, öyle bir niyetimiz de yok ve hak arama özgürlüklerini meşru sınırlar içinde kaldığı sürece herhangi bir müdahale de söz konusu değildir, olmayacaktır." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!