• BIST 89.695
 • Altın 145,860
 • Dolar 3,6136
 • Euro 3,9258
 • Ankara : -4 °C
 • İstanbul : 4 °C
 • İzmir : 6 °C
 • Antalya : 10 °C
 • Erzurum : 1 °C

76 milyon tüketici için yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı "Tüketicinin Korunması Kanunu" tüketiciyi kral yapacak. Yasa, paket turdan ayıplı mala, kart aidatından kapıdan satışa kadar yeni haklar içeriyor
76 milyon tüketici için yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"u onaylamasıyla 76 milyon tüketici için yeni dönem başladı.

Tüketicilerin hayatını sil baştan değiştirecek önemli yenilikler içeren yasayla tüketici, satıcının velinimeti bir yana adeta kralı oldu. Yasayla haksız şartlar hükümsüz sayılırken krediler, kredi kartları, ayıplı malın iadesi ve reklam gibi birçok alanda, tüketici hakları yeniden tanımlandı.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR?

* TÜKETİCİ KREDİSİ: Tüketici, bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisinden 14 gün, taksitle satış sözleşmesinden de 7 gün içinde cayabilecek.

* ÜCRETSİZ KART: Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isimaltında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda olacak.

* KONUT KREDİSİ: Konut kredisinde erken ödeme tazminatı, kalan vade sayısı 36 ayıaşmayan kredilerde, erken ödenen tutarın yüzde 1'ini geçemeyecek. Tüketicinin açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılmayacak.

* AYIPLI MAL VE HİZMET: Satın alınan malın ayıplı olduğu anlaşıldığı takdirde 15 gün içindeiade edilebilecek. Tüketici aldığı malı iade ettiğinde parasını geri alma, ayıp oranında indirim veücretsiz onarımı seçeneğini talep edebilecek.

* SATIŞTAN KAÇINMA: Mağazanın herhangi bir yerinde bulunan ve üzerinde örnektir veya 'satılık değildir' ibaresi bulunmayan bir malı mağaza sahibi satmak zorunda.

* TAKSİTLİ SATIŞLAR: Satıcı, fiyatı ve ödeme şeklini yazılı olarak tüketiciye bildirmek vermekzorunda.

* KAMPANYALI SATIŞ: Basın yoluyla duyurulan tüm kampanyalarda satıcı taahhütleri yerinegetirmek zorunda.

* KAPIDAN SATIŞ: Tüketici 7 günlük muayene ve tecrübe süresi sonunda ürünü kabul etme veya hiçbir gerekçe göstermeden iade etme hakkına sahip.

* İNDİRİMLİ SATIŞ: İndirimli olarak satılan mal ve hizmetin indirimli satış fiyatı, önceki fiyatı veindirim oranı etiketlerde gösterilecek.

* GARANTİ BELGESİ: Sanayi mallarına garanti belgesi düzenlenecek. Garanti süresi içindemalzeme, üretim ve işçilikten kaynaklanan arızalarda tüketici para ödemeyecek. Garanti süresi içinde sık sık arızalanan ürünün değiştirilmesi istenebilecek.

* KONUT FİNANSMANI: Konut finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak.

* KAPAMA TAZMİNATI: Erken ödeme tazminatı vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'i, 36 ayı aşanlarda ise yüzde 2'yi geçemeyecek.

* CAYMA HAKKI: Tüketici, herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden krediden 14gün, taksitle satıştan ise 7 gün içinde cayabilecek.

* HAKSIZ ŞARTLAR: Sözleşmelerde yer alan haksız şartlar hükümsüz olacak.

* AYIPLI MALAR: Tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı kabul edilecek.

* İNTERNETTEN SATIŞ: İnternet ve telefon üzerinden yaplan mesafeli satılarda mal ya dahizmetin teslimi 30 günü aşamayacak. Bu satışlardaki 7 günlük cayma hakkı süresi ise 14güne çıkarıldı.

* DEVRE TATİL: Devre tatile konu taşınmazın inşa edileceği arsa için yapı ruhsatı alınmadantüketicilerle ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamayacak.

* PAKET TUR: Paket turda yaptırımlar artırıldı. Tur sözleşmesi kurulmadan önce ön bilgilendirme zorunluluğu getirildi. tüketicilere sözleşmeden dönme hakkı verildi. Şirketsözleşme şartını yerine getiremezse tüketicinin zararını ödeyecek. Tüketici sunulan alternatifturu kabul etmeme hakkına sahip olacak.

* HAKEM HEYETİ: İl ve ilçe merkezlerinde en az bir tüketici hakem heyeti oluşturulacak.Değeri 2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, 3 bin liranın altındakiuyuşmazlıklarda il hakem heyetleri yetkili olacak. Büyük şehirlerde ise 2-3 bin lira arasındaki uyuşmazlıklarda il hakem heyetlereine başvuru zorunlu olacak.

* TAKLİT ÜRÜN: Yiyecek taklidi olan ve özellikle çocuklar tarafından ağıza alındığında ya da yutulduğunda zarar verebilecek ürünlerin üretilmesi ve ithalatı yasak.

YILBAŞINDA DEVREDE

Kredi kartı taksitlerine sınırlama getiren yönetmelik yılbaşına kadar yürürlüğe girecek. BDDKBaşkanı Mukim Öztekin yeni düzenleme ile marketten yapılan gıda alışverişlerine hiçbir şekildetaksit yapılamayacağını söyledi. Öztekin, "Genelde market alışverişi yapıldıktan sonra bankalarmüşterilerine telefonla mesaj göndererek 3 ya da 4 taksit yapabileceklerini bildiriyorlardı. Artık bu uygulama son bulacak" dedi. Ziraat Bankası'nın 150'nci kuruluş yıldönümü dolayısıyladüzenlenen resepsiyona katılan BDDK Başkanı Öztekin, kredi kartı düzenlemesine ilişkinsoruları yanıtladı. Öztekin yapılan düzenlemenin "piyasayı bozucu değil düzenleyici" bir adım olduğunu ifade ederek, yönetmeliğin 15 gün içinde çıkacağını söyledi. Öztekin, 9 taksit sınırına ilişkin bilgi verirken "Burada kastettiğimiz taksitlerin toplam 9 aya bölünmesi. OVP hedefleri ileuyumlu. Kalkınma Bakanlığı ile görüştük. Cari açık ve tasarrufa etkisi olur. Faizler düşerse enflasyona da etkisi olur" değerlendirmesini yaptı.

'MÜTEVAZI BÜYÜME İSTİYORUZ'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) üç düzenlemesine Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'ten de destek geldi. "Tüketici kredilerinin hızı sürdürülebilir değil" diyen Şimşek, ülkenin cari açık sorununun olduğunu ifade etti. Şimşek, kısa vadede büyümeye etkibeklenebileceğini söyledi ve ekledi: "Biz zaten daha mütevazı bir büyümeyi öngörüyoruz. Cari açığı kalıcı bir şekilde çekene kadar mütevazı büyüme daha sağlıklı."

Kaynak: Sabah

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 2017 asgari ücret açıklandı29 Aralık 2016 Perşembe 11:55
 • Sigorta primlerine tavan fiyat geliyor15 Aralık 2016 Perşembe 23:28
 • Trafik sigorta primleri düşürülüyor13 Aralık 2016 Salı 12:28
 • Dolar güne düşüşle başladı08 Aralık 2016 Perşembe 09:18
 • Yeni sigara fiyatları belli oldu05 Aralık 2016 Pazartesi 08:30
 • Memur, emekli, taşeron ve işsize müjde04 Aralık 2016 Pazar 10:50
 • Sigaraya zam geldi! İşte yeni fiyatlar01 Aralık 2016 Perşembe 09:56
 • Altın fiyatlarında son durum28 Kasım 2016 Pazartesi 12:15
 • Dolar, haftaya 3.42 seviyesinde başladı28 Kasım 2016 Pazartesi 09:25
 • Altın fiyatları düşüşe geçti12 Kasım 2016 Cumartesi 13:50
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 - 2016 Polis Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim