1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD yolundaki Erdoğan'ın zor Suriye sınavı

ABD yolundaki Erdoğan'ın zor Suriye sınavı

Başbakan Erdoğan 16 Mayıs tarihinde ABD'ye tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Washington'da Obama ile görüşecek Erdoğan'ın ziyaretinin en önemli gündemi Suriye fakat bu kez iki lider arasında Suriye hakkında fikir ayrılığı var.

A+A-

Diğer taraftan Türkiye ABD ilişkileri en parlak dönemini yaşıyor. İki lider birbirini ikna etmeye çalışacak. Nedeni Boston'daki patlamadan sonra ABD, Rusya ile yakınlaştı ve Suriye için Esad'lı çözüme sıcak bakmaya başladı. 

Konuyu köşesinde değerlendiren Fehmi Koru Erdoğan'ın ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu, askeri törenle karşılanacağını, yalnızca çok özel konuklara tahsis edilen Blair House'da kalacağını ve ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşmesi için ayrılan süre hayli uzun olduğu bilgisini yazdı. Görüşmenin ardından uluslararası medyanın katılacağı bir de basın toplantısı düzenlenecek... Koru'ya göre ABD Türkiye'den gelecek konuğu ile çok önemli bir süreci masaya yatıracak. 

Türkiye'nin bölgeyi kana bulayan sorunların çözümünde anahtar ülke olduğunu yazan Koru ‘Arap baharı' denilen demokratik uyanışın da ilham kaynağı olduğunu belirtiyor. Silâhlı çatışmanın sürdüğü Suriye'den en fazla sığınmacının Türkiye tarafından kabul edildiğini yazan Koru ABD ve Türkiye'nin birbirlerinden beklentilerinin büyük olduğuna dikkat çekiyor 

İki liderin pek çok konuda ortak bir noktaya varırken; Suriye konusunun çok vakitlerini alacağını söyleyen Koru son bir ay içerisinde meydana gelen gelişmeler yüzünden iki ülkenin Suriye politikalarında aranın açılmaya başladığını söyledi. Üç hafta önce Boston'da patlayan, üç kişinin ölümüne 200'den fazla insanın yaralanmasına yol açan bombaların Washington'u Ankara'nın yanından uzaklaştırıp Moskova'ya yakınlaştırdığı öngörüsünde bulunuyor... 

Üsame bin Laden'i ‘lider' bilen bir grubun eseri 11 Eylül'ün, 2600 civarında Amerikan vatandaşının hayatına mal olsa da esas zararının 1,5 milyar nüfuslu İslâm Dünyasına olduğunu kaydeden Koru aynı durumun Boston'daki bombalama eylemi için de sözkonusu olduğunu yazdı. 

Obama ve dışişleri bakanı John Kerry'nin Moskova'daki makamdaşları Vladimir Putin ve Sergei Lavrov'la defalarca görüştüklerini ve bu üç hafta içerisinde ve ABD'nin daha önce Rusya'ya yönelttikleri eleştirilerin çoğundan vazgeçtiğini iddia eden Koru Kerry'nin "Suriye'ye bakışlarının Boston eylemi sonrasında çok değiştiği"ni Moskova'daki açıklamasında söylediğini hatırlattı.. 

Koru'ya göre Moskova'nın savunageldiği ‘Beşşar Esad'lı çözüm' formülüne Washington'un yakınlaşabilir ve  bu da Türkiye'nin kabulde müthiş zorlanacağı formül... 

Türkiye'nin izlediği Suriye politikası da kan dökmekten çekinmeyen bir rejimin gitmesi gibi haklı bir talebe dayanıyor. ABD ise son dönemde fikir değiştiriyor. Koru'ya göre Erdoğan'ın ABD ziyareti olağanüstü ilginç geçecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!