1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de alkol satışı ve tükemine sıkı kurallar

ABD'de alkol satışı ve tükemine sıkı kurallar

Alkol satışı ve tüketimine yönelik sıkı kuralların olduğu ABD'de, birçok eyalette belirli saatlerden sonra içki satışı yasaklanırken, alkol kullanma yaşı ise 21'den başlıyor.

A+A-

ABD'de alkol ile ilgili kurallar eyaletlere ve eyaletlerdeki bölgelere göre farklılık gösteriyor. Ülkede, "kuru bölgeler" olarak adlandırılan kent ve yerlerde alkol dağıtım ve satımı kesinlikle yasakken, diğerlerinde çeşitli sınırlamalar bulunuyor.

Buna göre, birçok eyalette, marketlerde alkol satışı ile bar ve restoranlarda servis, gece belirli saatlerden sonra yapılmıyor. Kumar ve eğlence merkezi Las Vegas'ın bulunduğu Nevada'da alkol satışıyla ilgili saat sınırlaması bulunmuyor. Minnesota, Kentucky, Oklahoma, South Carolina ve Indiana gibi 10'u aşkın bölgede ise marketlerde pazar günleri alkol satışı yasak.

Bunun yanında, bazı eyaletler bira ve şarabın marketlerde satılmasına izin verirken, Virginia, Michigan ve Mississippi gibi eyaletlerde damıtılmış içki ve likör sadece belirli mağazalarda sunulabiliyor. Iowa gibi bazı eyaletlerde ise belli bir oranın üzerinde alkol değerine sahip içkiler ancak eyalet yönetimi altındaki mağazalarda satışa çıkarılabiliyor. Belediyeler de alkollü içecekler konusunda eyalet kanunlarının ötesinde kendi kural ve düzenlemelerini uygulayabiliyor.

Birçok eyalette sürücü ve yolcular, araç içinde ağzı açık içki şişesi bulunduramıyor. Bazılarında ise sürücü dışında, araçtaki diğer yolcuların alkol kullanımına izin veriliyor. Bunun yanında, ülkede ulusal parklarda ve halka açık mekanlarda içki içilmesi yasak.

Eğlence merkezi New York'ta gece içki satmak yasak

Her yıl milyonlarca turist çeken iş ve eğlence merkezi New York şehrini içinde barındıran New York eyaletinde de alkol kısıtlamaları bulunuyor.

Eyalette, mağazalarda bira satışında sınırlama bulunmazken, şarap ve diğer içkiler pazartesi-cumartesi arasında saat 09.00'dan gece yarısına kadar, pazar günleri de öğleden saat 21.00'a kadar satılabiliyor. New York eyaletinde, barlar ve restoranlar ise pazartesiden cumartesiye saat 08.00'den ertesi sabah saat 04.00'e kadar alkol servisi yapabiliyor. Eyalette ne yolcu, ne sürücü araçta açık içki şişesi bulundurabiliyor.

Hollywood'un merkezi California'da, içki satışı ve restoran ile barlardaki servis haftanın her günü saat 06.00'dan 02.00'a kadar yapılabiliyor. Ancak eyalette, alkol oranı yüzde 60'dan fazla olan içkiler satılamıyor.

Başkent Washington'da içki servisiyle ilgili saat sınırlamaları mevcut. Buna göre, içki servisi saat 02.00 veya 03.00'a kadar yapılabiliyor. Mağazalarda alkollü içecek satışı ise gece yarısında son buluyor.

Teksas'ın 29 bölgesi "kuru"

Teksas, alkol konusunda en sıkı kurallara sahip eyaletlerden biri. Eyalette, perakende mağazalarda alkolü yüksek içkiler saat 10.00'dan 21.00'e kadar, diğerleri gece yarısına kadar satılabiliyor. Bira ve şarap da marketlerden alınabiliyor. Eyalette alkol satan dükkanlar pazar günleri kapalı.

Barlar ve restoranlar ise pazartesi-cuma günleri saat 10.00'dan gece yarısına, cumartesi günleri saat 07.00'dan saat 01.00'e kadar, pazar günleri de öğlenden gece yarısına kadar alkol servisi yapabiliyor.

Teksas'ın "kuru" olan 29 bölgesinde içki satışı yasak.

Alkolde yaş sınırı 21

ABD'de alkollü içecekleri satın alma ve kamuya açık alanlarda tüketebilme yaşı 21'den başlıyor. Bu rakamla ABD, alkol tüketimine yaş sınırı getiren ülkeler arasında, gençlerin alkol kullanımına başlamasına en geç izin veren ülkelerden biri konumunda. 

Yaş sınırı, eyaletlere göre bazı değişikler gösterse de bu kuralı uygulamayan eyaletlere belli fonların kesilmesi gibi yaptırımlar uygulanabiliyor. 

Bunun yanında, 18 eyalette, 21 yaş altındakilere hiçbir koşulda alkol tüketme izni verilmezken, diğer eyaletlerde 21 yaşından küçüklerin özel tesis ve mülklerde, tıbbi nedenle, büyüklerinin gözetimi altında veya başka nedenlerle alkol tüketmesine imkan tanınabiliyor. 

Ancak ABD'de bu yaş sınırına ilişkin tartışmalar da mevcut. Yaş sınırının alkol tüketiminin azaltılmasında etkili olmadığı veya gençler üzerinde ters etki yaptığına yönelik görüşlere de rastlanabiliyor. 

ABD'de restoran ve barlarda, içki siparişi veren herkesten kimliğini göstermesi isteniyor. Müşterinin kır saçlı olması veya yaşlı göstermesi bile bu kuralın uygulanmasını değiştirmiyor. 

ABD'de alkol yasalarını ihlal edenler, para cezasından hapse kadar çeşitli cezalara çarptırılabiliyor. 

Çoğu eyalette, 21 yaş altındakilerin araç kullanırken alkollü yakalanmasına "sıfır tolerans" gösteriliyor. Yani, 21 yaş altındakilerin yüzde 0,02 oranının üzerinde alkollü çıkması halinde ehliyetine el konuluyor. 21 yaş üstü için ise alkol oranı limiti yüzde 0.08.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!