1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Abdullah Gül, Hac İbadeti İçin Medine'ye Gitti

Abdullah Gül, Hac İbadeti İçin Medine'ye Gitti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hac ibadetini yerine getirmek için bu sabah eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İstanbul'dan Medine'ye gitti.

A+A-

Cumhurbaskanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in davetlisi olarak, Hac ibadetini yerine getirmek için bu sabah erken saatlerde beraberinde eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İstanbul'dan Medine'ye gitti.

TARİHTE BİR İLK

Görev başındayken Hacca gidecek ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, İfrat Haccı yapacak.

KRALIN DAVETLİSİ

Sabah saat 08.30'da hareket eden Cumhurbaşkanı Gül'ün bu yolculuğunun bugün başlayıp çarşamba günü sona ermesi bekleniyor. Birçok devlet başkanı, her yıl Kral'ın davetlisi olarak Hac ibadetini yerine getiriyor.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Hac farizasını yerine getirmek üzere 13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan'a yapacağı ziyaret ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in davetlisi olarak, Hac farizasını yerine getirmek üzere 13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri kapsamında üst düzey Suudi yöneticilerle de biraraya gelecekler ve ikili ilişkilerimizin çeşitli veçhelerinin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunacaklardır."

Cumhurbaşkanlığına ait TC- CBK kuyruk tescilli uçakla Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve diğer ilgililer uğurladı.

İFRAT HACCI NEDİR?

İfrat haccı umresiz yapılan hac. İfrat haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında veya daha önce ihrama girerken "Allah'ım! Senin rızan için Hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek yalnız hacca niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde Hac için ihrama girdikten sonra bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz. İfrat Haccı yapan kimsenin Mekke'ye varınca yapacağı ilk tavaf, Kudüm Tavafı'dır. İfrat Haccı'na niyet edenler, Hac ihramına girmiş olduklarından dilerlerse, haccın sa'yini Kudüm tavafının ardından yapabilir. Kudüm tavafını yaparken "Iztıba" ve "Remel" yaparlar. Bunlar, artık "Ziyaret tavafı"ndan sonra sa'y yapmazlar. İfrat Haccı yapanların Hac Kurbanı (Şükür) kesmeleri gerekmiyor. Arzu ederlerse sırf sevabını elde etmek için nafile olarak kesebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!