1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Acil çağrı merkezleri tek çatı altına toplanıyor!

Acil çağrı merkezleri tek çatı altına toplanıyor!

Türkiye'de kamu çağrı merkezleri hizmetinde yeni bir döneme geçilerek, tüm resmi çağrı merkezleri “112 Acil Çağrı Merkezleri” çatısı altında birleştirdi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı'nın uzun bir süreden beri kamu kurumlarına ait acil çağrı merkezlerinin tek çatı altında birleştirilmesine yönelik çalışma tamamlandı. İçişleri Bakanlığı, yeni çağrı merkezlerine ilişkin "112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği" hazırlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, büyükşehir belediyesi bulunan illerde valiliğe bağlı olarak kurulan yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde acil çağrı merkezleri kurulacak.Yeni uygulama da, kamu düzeni ve güvenliği, kişi sağlığı ve güvenliği, toplum sağlığı, su kaynakları ve sulak alanlar ile doğaya yönelik ani tehditler ve mala yönelik zararları içeren durumlara ilişkin her türlü çağrıyı 112 Acil Çağrı Merkezleri alacak. Bu kapsam da 112 Acil Çağrı Merkezinde il jandarma komutanlığı, il emniyet müdürlüğü, sahil güvenlik bölge veya grup komutanlığı, büyükşehir belediyesi itfaiye daire başkanlığı ile il, ilçe ve belde belediyeleri itfaiye müdürlükleri veya birimleri, orman bölge veya işletme müdürlüğü, doğa koruma ve milli parklar bölge veya şube müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, il afet ve acil durum müdürlüğü ile valilik kararı ile 112 acil çağrı sistemine dahil edilen diğer kurumların görevlendirdiği Çağrı Yönlendirici bulunacak. Çağrı Merkezindeki işleyişi ise çağrı merkezi müdürü yönlendirecek.

112 Acil Çağrı Merkezinde kurumunu temsil için görevlendirilen uzman personel olan çağrı yönlendirici, acil yardım taleplerini diğer birimlerle koordinasyon içerisinde kendi kurumunun imkanlarını kullanarak sevk ve koordine edecek.

Deprem, sel, heyelan ve kaya düşmesi gibi doğal afetler, önemli toplumsal olaylar, büyük ölçekli yangın, KBRN ve trafik kazası gibi olaylara ilişkin çağrı merkezine yapılan bildirimleri ivedilikle ilgili vali yardımcısına iletilecek.

Çağrı merkezinde vaka kaydı açılan çağrılar on yıl, vaka kaydı açılmayan çağrılar ise bir yıl süre ile saklanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!