1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adana'da, 540 kuyumcu ve 50 PTT şubesi polise zimmetlendi

Adana'da, 540 kuyumcu ve 50 PTT şubesi polise zimmetlendi

Adana'da bu yıl içinde art arda kuyumcu ve PTT şubelerinin soyulmasının ardından emniyet müdürlüğü, 540 kuyumcu ile 50 PTT şubesini polislere zimmetledi.

A+A-

Adana'da bu yıl içinde art arda kuyumcu ve PTT şubelerinin soyulması, bu soygunların birinde baba ve oğlun öldürülmesinin ardından emniyet müdürlüğü, 540 kuyumcu ile 50 PTT şubesini polislere zimmetledi.Adana'da 2013 yılı içinde 23kuyumcudan ve yaklaşık 10 PTT şubesinden soygun yapılarak devletin ve vatandaşın yaklaşık 900 bin lira zarara uğratılmasının ardından Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü harekete geçti.

Polis kuyumcu ve PTT şubesinde meydana gelen soygunların bir daha gerçekleşmesini önlemek amacıyla proje geliştirdi. Geliştirilen projede polis merkezi ekipleri ve motorize yunus ekipleri görevlendirildi. Proje kapsamında polis merkezi ekiplerine ve yunus ekiplerine Adana'da bulunan 540 kuyumcu ve 50 PTT şubesi zimmetlendi. Her ekip zimmetlenen kuyumcu ve PTT şubesini sürekli kontrol edip devriye atmaya başladı.


Polis uygulamaya geçirdiği bu projesini kuyumcu ve PTT şubelerini tek tek gezerek anlattı.


15 yıldır kuyumculuk yapan Ali Özgentürk'ün (35) iş yerini ziyaret eden polis bundan sonra kuyumcularda soyguna önlem için her ekibe bir kuyumcu zimmetlendiğini söyledi. Ayrıca polis kuyumcu ve PTT şubelerinin sadece polisiye önlemlerle korunamayacağını, kuyumcuların camlarını kurşun geçirmez filmlerle kaplatması gerektiğini, kapılarını otomatik kapı yapmalarını, içeri girildiğinde özel bir bölme yapabileceklerini ayrıca kuyumcuların bakkal dükkanı gibi dağınık dağınık değil de sanayi gibi toplu bir yerde olmaları gerektiğini ifade etti. PTT şubeleri de acilen özel güvenlik görevlisi alması konusunda uyarıldı.


Polisin kendilerine zimmetlenmesine şaşıran kuyumcu Ali Özgentürk, daha önce korkudan vitrinde altın sergileyemediğini ancak zimmet uygulaması başladığı için korkusunun kalmadığını, artık vitrine altın dizebileceğini söyledi. Özgentürk, "Bu yıl kuyumculara yönelik çok soygun oldu. Bu nedenle korkumuzdan vitrine altın dizemiyoruz. Kapıyı da otomatik kapı yaptırdım. Şimdi polisinin de sürekli bizim yanımızda olduğunu görmek ve bilmek bize güven verdi" dedi.


Polis daha sonra 10 yıldır kuyumculuk yapan ve birkaç kez soyulan Kamil Topal'ı da (33) ziyaret etti. Topal'a projeyi anlatıp "Artık bize zimmetlisiniz" dedi. Bunun üzerine önce şaşıran Topal ardından projenin çok önemli ve kuyumcular için sevindirici olduğunu belirterek, "Daha önce biz birkaç kez soyulduk. Polis zanlıları buldu ama altınlarımızı alamadık. Ama bundan sonra bize zimmetli polis olduğu için inşallah kimse soygun yapamayacak. Bu durum bizi çok mutlu etti" diye konuştu.
Polis şimdi 7 gün 24 saat zimmetli olduğu PTT şubesi ve kuyumcu önünde sürekli devriye atıyor. Proje başladıktan sonra kuyumcu soygunu ve PTT şubesi soygunu yaşanmadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!