1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Adli kolluk düzenlemesinin taslağını görmedim"

"Adli kolluk düzenlemesinin taslağını görmedim"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, adli kolluk düzenlemesiyle ilgili, "Şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Taslağı da görmedim. Nasıl bir sunum yapılacak onu da tam bilmiyorum" dedi.

Gül, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, İtalya'ya yaptığı ziyaretin, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, 2009 yılında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliği taşıdığını, aynı zamanda 7 yıl aradan sonra Türkiye'den İtalya'ya bir Cumhurbaşkanı ziyaretinin gerçekleştiğini dile getirdi.

Ziyareti sırasında, kendisi ve eşi ile heyete gösterilen olağanüstü misafirperverlik için İtalyan makamlarına teşekkür eden Gül, ziyareti kapsamında, İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ile baş başa ve heyetler arasında geniş görüşmeler yaptıklarını, ayrıca İtalya Başbakanı Enrico Letta ve Senato Başkanı Pietro Grasso ile de görüşmelerde bulunduklarını aktardı.

Bu görüşmelerde hem ikili ilişkilerin hem de bölgesel meseleler ve ayrıca AB ile ilgili genel ve Türkiye bağlamındaki konuları geniş bir şekilde ele aldıklarını kaydeden Gül, İtalya'nın, 2014 yılının ikinci yarısında AB'nin Dönem Başkanlığını üstleneceğini anımsatarak, "Dönem başkanlığı içerisinde Türkiye'ye olan desteklerinin güçlü bir şekilde devam edeceğini her ortamda belirttiler" diye konuştu.

İtalya ile ekonomik ilişkilere de çok önem verdiklerini ve bu ziyarette çok sayıda işadamının heyette yer aldığını dile getiren Gül, İtalyan iş dünyasının da çok büyük bir ilgisini gördüğünü, önemli bazı İtalyan firmaları ile kahvaltıda bir araya gelerek, Türkiye'deki yatırımlarını genişletmeleri konusunda geniş bir görüşme gerçekleştiğini anlattı.

Ayrıca çok sayıda Türk ve İtalyan işadamının katılımı ile bir iş forumu düzenlediklerini aktaran Gül, burada bakanlar ile iş dünyasının temsilcilerinin görüştüğünü, kendisinin de burada konuşma yaparak, daha çok ticaret ve yatırım için çağrıda bulunduğunu söyledi.

Gül, "Aramızdaki 20 milyar dolarlık ticaret hacminin çok daha büyüyebileceğini, dünyada 550 milyar dolar yatırım yapan İtalya'nın, Türkiye'deki yatırımlarının 4,5 milyar dolar olduğunu düşündüğümüzde, bunun çok daha fazla artabileceğini, bunları geniş bir şekilde konuşma imkanı oldu" dedi.

Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü'nün, Roma'daki merkezinin açılışını yaptıklarını ve bundan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Gül, "Roma bir kültür şehri. Böyle bir kültür şehrinde Türk kültürünün en iyi şekilde temsil edilmesi, Türkiye'nin en güzel öğretilmesi, önem verdiğimiz konulardan birisiydi" değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret vesilesiyle çeşitli başka faaliyetler olduğunu, bunların hepsinin de olağanüstü bir ilgi gördüğünü, karşılıklı olarak büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Gül, "Türk-İtalyan dostluğunun ve işbirliğinin çok güçlü bir şekilde geleceklere taşınması konusunda da iradelerimizi bir kez daha tekrarlamış olduk" diye konuştu.

SORULAR

Cumhurbaşkanı Gül, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece kendisinin değil, sizin ve Meclis Başkanının da dinlendiğini ifade etti. Acaba o dinlemeye ilişkin detaylar neydi, sizin bu konuyla ilgili bize verebileceğiniz ayrıntı var mı?" sorusuna, "Bir şey söylemek istemiyorum bu konuda" karşılığını verdi.

"Yeni bir adli kolluk düzenlemesinin önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Savcılar, vali veya vali yardımcısından izin almadan arama ya da baskın yapamayacaklar. Buna ilişkin değerlendirmeniz ne olacak?" sorusu üzerine Gül, düzenlemenin Meclis'e gelip gelmediğini bilmediğini söyledi.

Buna benzer yasalar Meclis'e gelene kadar çeşitli taslakların söz konusu olabildiğini ifade eden Gül, "İlk taslak komisyonlara gider, biz de komisyonlardan alıp inceleriz. Kanun yapma usulünü biliyorsunuz. Komisyonlarda değişir, genel kurullarda değişir, olgunlaşır, bütün siyasi grupların fikirleri ortaya çıkar ve sonra neticelenir. Şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Taslağı da görmedim. Nasıl bir sunum yapılacak onu da tam bilmiyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!