1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrılara dikkat!

Ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrılara dikkat!

Ne kadar ağrı kesici alınırsa alınsın bazı ağrılar bu şekilde tedavi edilemez. Bu tür ağrılar aslında nöropatik ağrılar olabilir.

A+A-

Nöropatik ağrı adı verilen rahatsızlığın sinir sisteminin tahribata uğramasından kaynaklandığını söyleyen Akkan, bu rahatsızlığın kısa süre sonra sürekli ağrılara dönüştüğünü belirterek şu uyarılarda bulunuyor:

"Nöropatik ağrı, sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan sürekli ağrılar olarak tanımlanabilir. Daha açık ifadeyle gerçek dokuda bir bozukluk olmamasına rağmen sinir sisteminin bozukluğu nedeniyle kişinin sanki bir doku hastalığı varmış gibi ağrı duymasıdır. Bu durumda kişinin herhangi bir yerinde yara, yanık ya da iltihap görülmese de varmış gibi ağrı hisseder. Kişinin kendi elektriği ile çarpılması, geceleri artan aynı anda yanma ve donma hissi, karıncalanma ve uyuşma hissi gibi şikayetler nöropatik ağrı belirtileridir.

Nöropatik ağrılar diyabet ve zona hastalığında sıklıkla ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bel ve boyun fıtığı, böbrek hastalığı, sinir sıkışması gibi rahatsızlıklar da nöropatik ağrılara neden olabilir.

Nöropatik ağrılar kişinin iş ve sosyal yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir. Hastaların yüzde 79'unda ağrı yoğunluğu orta veya yüksek şiddetlidir. Ağrı şikayetleri ile birlikte uyku ve konsantrasyon bozukluğu, depresyon, iştahsızlık gibi farklı problemler de ortaya çıkabilir."

"Bu tür ağrıların tedavisi imkansız değildir fakat ağrı kesicilerin etkisi yoktur." diyen Akkan, "Nöropatik ağrılar farklı ilaç kombinasyonlarıyla ve düzenli takip edilerek tedavi edilebilir. Son yıllarda gündelik yaşamın stresi ve yorgunluktan dolayı sinir sistemi tahrip oldugu için hastanemize başvuran hastaların sayısında belirgin bir artış var. Bu nedenle ağrı şikâyetlerinin nöropatik olabileceğini düşünenlerin mutlaka bir nöroloğa müracaat etmesini tavsiye ediyoruz" diye uyarıyor.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!