1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahilik Haftası ile Ustalara Saygı

Ahilik Haftası ile Ustalara Saygı

Son dakika haberleri arasında son günlerin çok konuşulan Ahilik Haftası’nda eskisi gibi anılmayan ve kullanılmayan meslek ustalarını Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanlığı ziyaret etti.

A+A-

 

Son dakika haberleri arasında son günlerin çok konuşulan Ahilik Haftası’nda eskisi gibi anılmayan ve kullanılmayan meslek ustalarını Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanlığı ziyaret etti.

Salih Kırıcı ve yönetim kurulu AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı, Ahilik Haftası sebebiyle artan teknoloji kullanılması sebebiyle azalan ilgiden gem vurarak ustaları ziyaret etti. Onların çalışmalarını izleyip, eşlik etti. İlçede bulunan nalbantları, demircileri, saatçileri ve ahşap oymacıları tek tek dolaşan AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, genç nesillerin bu mesleklere yönlendirilmesi için projeler hazırlandığını belirtti. Belediye, Halk Eğitim Merkezi, İSMEK, Çıraklık Eğitim Merkezi’nin ortak çalışması ile hazırlanacak projede bu mesleklerin unutulmaması, yok olmaması ve ekonomi haberleri son zamanlar da artan işsizlik oranının indirgenmesi hedefleniyor.

Salih Kırıcı ziyaret ettiği saatçi olan büyük usta Murat 48 yıl bu mesleği yaptığını söyledi. Bu mesleğin sabır işi olduğunu belirtti. Bu mesleği ailesi de dâhilinde devredecek kimsesi olmadığını söyleyen Murat usta, bu meslekte bir çırağın 5 yılda yetiştiğini söyledi. Günümüz gençlerinde bu sabrın olmadığını belirtti. Bu dükkânın kapanacağını önemli olanın ise daha sonraları böyle bir mesleğin kalmayacağını belirtti. Modern dünyanın tüketim toplumu olduğunu ve sanayi ürünlerinin alınıp bozulunca da çöpe atılacağını belirtti.

Ziyaret edilen demirciler ise bu mesleğinde yok olmaya başladığından yakındı. Demirciliğin inceliklerini anlatan büyük usta Sabri Bey kimsenin ayakta durup da sıcakta demir dövmek istemediğinden bahsetti.

Cemal Hüsnü Kansız Çekmeköy Kaymakamı, Halk Eğitim Merkezi, , İSMEK öğretmenleri, Ahmet EpliÇekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı ve diğer meslek gruplarının temsilcileri toplantıya katıldı ve Ahilik Haftası’nı kutladı. Salih Kırıcı bu mesleklerin ülke için oldukça önemli olduğundan bahsetti. Esnafı desteklediklerini ve yanlarında olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.