1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ailesinde otizmli hasta olanlar dikkat!

Ailesinde otizmli hasta olanlar dikkat!

A+A-

Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde görülen orman veya koyun kenesi olarak bilinen "Ixodes ricinus" adlı kenenin yapışmasıyla bulaşan bir bakterinin neden olduğu Lyme hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Çetin, İzmir'deki 7 otizm hastasından 2'sinin yapılan araştırmalar sonucu Lyme hastası olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.Prof. Dr. Barbaros Çetin. Son 10 yıldır kene ve kene hastalıkları konusundaaraştırmalar yapıyor. Çetin, ABD ve Avrupa'da hızla yayılım gösteren Lyme hastalığının Türkiye'deki durumunu inceledi.

Milliyet'in haberine göre; Hastalığa neden olan bakteri 'Borrelia sp'nin Türkiye'deki varlığını MStedavisi gören doktora öğrencisi Kerem Canlı'da bakterinin ortaya çıkmasıyla fark etti. Bugün 32 yaşında olan Canlı'ya 5 yaşındayken kene yapıştığını öğrenen Çetin, Canlı'yı enfeksiyon bölümünde yönlendirdi, antibiyotik ve destek tedavilerle öğrencisi sağlığına kavuştu.


1 milyon kişi

Resmi olmayan rakamlara göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin kene yapışması şikayetiyle hastanelere başvurmasını dikkate alan Çetin, keneyle bulaşan diğer hastalıkları da incelemeye aldı.

'Borrelia sp' bakterisinin neden olduğu Lyme hastalığının otizmle de bağlantılı olduğunu uluslararası yayınlarda fark eden Çetin, "Özellikle ABD'de yayınlanan otizm-Lyme bağlantılı bilimsel makalelere göre, otizm tedavisi gören çocukların yaklaşık yüzde 30'u Lyme hastası. Türkiye'de de yaklaşık 500 bin otistik çocuğumuz var. Bunların yüzde 30'unun aslında Lyme hastası olduğunu düşünürsek yaklaşık 150 bin çocuğumuz yanlış teşhis ve tedavi görüyor olabilir. Yurtdışında değişik bölgelerde yapılan araştırmalar, bu bölgelerde yaşayan otizm tanısı almış çocukların yüzde 20 ila yüzde 50'sinin aslında Lyme hastası olduğunu ortaya koyuyor. Lyme hastalığı antibiyotik ve destek tedavilerle olumlu sonuç alınabilen bir hastalık. Otistik diye bilinen çocuklarımızın Lyme hastası olduğu tespit edilebilirse onlar için yeni hayat başlar" diyekonuştu.


7 hastadan 2'si

İzmir'deki Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) Başkanı Ergin Güngör'ün talebiyle derneğin temasta olduğu 7 otistik çocuğa Lyme testi yapıldığını anlatan Çetin, şöyle devam etti:

"Özel bir laboratuvarda kan testi yoluyla yapılan analizde 7 çocuktan 2'sinde 'Borrelia' bakterisinin varlığı tespit edildi. Bunların dışında dernek üyesi bir anne, kendisi ve çocuğuna Lyme teşhisi konulduğunun belgeleri bana gösterdi. Şimdi bu hastalar Lyme tedavisi görmek istiyor. Ancak ülkemizde Lyme tedavisi yapacak uzmanlaşmış kurum ve kişiler yok. Maalesef parası olanlar tedavi için ABD ve Almanya'ya gidiyor.
Çünkü bu tedavi antibiyotik uygulamasıyla birlikte destek uygulamalar (detoks, kür, vitamin vs) gerektiriyor. Her otistik çocuğun aslında Lyme hastası olduğu sonucu çıkmaz ama aileler mutlaka bu testleri yaptırsınlar. En azından çocuklarına tedavi konusunda yeni bir şans tanımış olurlar. Aslında Lyme hastası olduğu kesin olarak tespit edilen otistik çocukların iyileşme olasılıkları yüzde 1'le yüzde 90 oranında kişiye göre değişmektedir."

ODER Başkanı Ergin Güngör de otizm tedavisi gören derneğe üye bazı çocuklarda Lyme hastalığının tespit edildiğini belirterek, "Henüz çok bilinmezli bir olgu olan otizmin Lyme bakterisi ile ilişkisi konusunda araştırmalar yapılmalı. Üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı bu konuyu acilen gündemine almalı. Beklentimiz ülkemizde Lyme hastalığının uygun ortamlarda ve uzman kişilerce tedavisinin yapılabiliyor olması. Otizmli yakını olan ailelere de henüz yetişmiş uzmanın olmadığı ülkemizde, yanlış tedavi uygulamaları ve kontrolsüz antibiyotik kullanımına yönelmemelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.


BU BİR UMUT IŞIĞI

Otizm hastası bir oğlu bulunan dernek üyesi Hayrunisa Demir, Lyme ihtimalinin kendileri için bir umut olduğunu belirterek, "Testi biz de yaptırdık. Kesin bir sonuç alamadık. Testi yenileyeceğiz. İnsanın özürlü bir çocuğunun olması çok zor. Bizi ancak duyarlı insanlar anlar. Eğer tedaviye cevap verirse neden bizim de normal bir çocuğumuz olmasın" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!