1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'li Bağlı: Fırat'ın Doğusundaki Ergenekon PKK

AKP'li Bağlı: Fırat'ın Doğusundaki Ergenekon PKK

Ergenekon davasında çıkan kararları değerlendiren AKP'li Bağlı, silahlı terör örgütleri Ergenekon ve PKK ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

A+A-

AKP MKYK ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, "Fırat'ın Doğusu'ndaki Ergenekon, örgütün bizzat kendisidir." dedi.

Yeni Şafak'tan Murat Aksoy'a konuşan Prof. Bağlı, Ergenekon silahlı terör örgütü davasının 'Bitirmek isteyen iradenin yanlışlaştırılmasından dolayı bitirilemediği'ni belirttiği açıklamasında, 'Fırat'ın Doğusu'nun da yargılanmadığını ifade ederken BDP'nin Ergenekon davasına ilgisizliğinin şaşırtıcı ve düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

İşte, Bağlı'nın açıklamalarının ilgili bölümü:

Ergenekon kararları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kürt meselesinin bu hale gelmiş olmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi insanların kamu işleyişine ve hukukuna olan inançlarının yok edilmiş olması gelmektedir. Kim bu güveni yok etti? Kim faili meçhul cinayetler işledi? Kim köyleri boşalttı? Kim insanlara dışkı yedirdi? Kim gece yarısı masum insanları 'beyaz Toros'a' bindirip kaybetti? Kim sorgudaki insanları asit kuyularına atarak yok etti? Kim cezaevlerinde sistematik işkenceler yaptı? 28 Şubat sürecini unuttuk mu? Haddini bilmez bir asker bozuntusunun Başbakan'a ettiği küfürleri unuttuk mu? İnsanların inancına hakaretin bir meziyet olduğu, askeri bürokrasinin toplum mühendisliğinde sınır tanımaz pervasızlığını unuttuk mu? Eğer Kürt sorunu bugüne kadar çözülmemişse bunda faili meçhullerin ve Ergenekon'un özel yeri vardır.

FIRAT'IN DOĞUSU YARGILANMADI

Tüm bunlar yargılandı mı?

Danıştay saldırısından sonra ölenlerin cenaze törenine giden hükümet yetkililerine yönelik linç girişimi daha gözümüzün önünde canlı değil mi? Bütün bunlardan sorumlu olan bir yapılanmanın ceza almış olması ancak vicdanlarımızı birazcık rahatlatabilir, yüreğimize su serpebilir. Ben bir hukukçu değilim, cezaların adil olup olmadığını bilmiyorum, ama bildiğim bir şey varsa o da şudur, eğer en başta oyunun kurallarını hep birlikte koyup ona göre davranmazsak asla bir düzen olmaz. Bundan sonra her kes bilecek ki cuntacılık bir suçtur ve cezalandırılır. Nokta.

BDP DAVAYA DESTEK VERMEDİ

Ergenekon'un Fırat'ın Doğusu'na gitmedi eleştirisine katılıyor musunuz?

Fırat'ın Batısı'nın tamamı çözüldü mü? Hayır sanmıyorum. Bitirilmek istenmediğinden dolayı değil, bitirmek isteyen iradenin yanlışlaştırılmasından dolayı bitirilemedi. Ama çok büyük bir mesafe alındı. En azından bana göre şu an eli kolu bağlıdır. Doğu'ya da Batı'ya da uzanabilmesine giden yol var olan diğer siyasi aktörlerin desteğinden geçiyor. Peki Doğu'da BDP, Batı'da CHP-MHP bu sürece destek verdi mi?

Verdi mi?

Hayır. Fırat'ın Doğusu'nu en çok BDP çevreleri dile getiriyorlar. Özellikle de kraldan çok kralcı olanlar. Peki bu süreç başladığında BDP resmi olarak ne açıklama yapmıştı hatırlıyor musunuz? Mıntıka temizliği, iktidar kendi karşıtlarını boğuyor demişlerdi.Bakın size bir şey söyleyeyim, Ergenekon'un Fırat'ın Doğusu'ndaki davalarından birisi Diyarbakır'da devam etmektedir. Cemil Temizöz Davası.

DEVLET ARTIK HALKIN DEVLETİ OLMUŞTUR

BDP bu davaya ilgi gösteriyor mu?

Birçok faili meçhulden sorumlu olduğu iddia edilmektedir. İstedikleri zaman Diyarbakır'ı savaş alanına çevirebilenlerin bu konuda bir açıklama yaptıklarına şahit oldunuz mu? Örgütün 'taş altı' ettiği onbeş-yirmi bin kişinin katledilmesinden bahseden oldu mu? İtibar suikastlerini dile getirebilen var mı? Fırat'ın Doğusu'ndaki Ergenekon, örgütün bizzat kendisidir.Bundan dolayı da BDP bu dava ile arasına hep bir mesafe koymuştur. Dahası sivil iradenin ülkeye egemen olması da aslında işlerine gelmez. Her şeyden önce şiddete gerekçe gösterdikleri nedenlerden birisi ortadan kalkmış olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!