1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKPli Vekiller İranla Eğitim Anlaşmasına Destek Çıktı

AKPli Vekiller İranla Eğitim Anlaşmasına Destek Çıktı

İran'la yapılan geniş kapsamlı eğitim anlaşmasına AKP milletvekilleri destek çıktı. Selçuk Özdağ, İran'la ilişkiler daha sıkı ve kavi olmalı dedi.

A+A-

Türkiye ile İran arasında geçen yıl imzalan ve geçtimiz Ocak ayından bu yana yürürlükte olan Eğitim anlaşmasına uzmanlar sert tepki gösterirken bazı AKP'li Milletvekilleri anlaşmaya destek çıktı.

AKP'Lİ VEKİL: İRAN'LA İLİŞKİLERİMİZ DAHA SIKI VE KAVİ OLMALI

AKP Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Selçuk Özdağ, "İran’la bizim köklü bir tarihimiz var. Eğitim anlaşması yapılması doğrudur. Eğitim anlaşmalarının kültürel anlaşmaların ticari anlaşmaların artarak devam etmesinden yanayım. İlişkiler daha sıkı daha kavi olmalı" dedi.

Öğretmen, Uzman, Öğrenci değişimi öngören, Müfredat ve ders kitabı geliştirme gibi konuları da kapsayan İran'la yapılan Eğitim Anlaşmasına diğer AKP'li Vekil İsmet Uça'dan da destek geldi.

" İran’la yapılan bu anlaşmayı destekliyorum. İstismar edileceğini düşünmüyorum" diyen AKP Millletvekili İsmet Uçma, "Türkiye kendine özgüveni çok yüksek bir ülke. Eğitim alanında tüm dünya ile entegre oluyor. Bu nedenle İran’la yapılan bu anlaşmayı destekliyorum" ifadelerine yer verdi.

MHP'li Özcan Yeniçeri ise " İran'ın bizim çocuklarımızın ve nesillerimizin Türkiye çıkarları aleyhine bir tavır içerisine sokulmamasına dikkat edilmelidir" uyarısında bulundu.

İşte Meclis AKP ve MHP'li vekillerin İran'la yapılan Eğitim Anlaşmasıyla ilgili açıklamaları;

* AK Parti Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Selçuk Özdağ: İran’la bizim köklü bir tarihimiz var. Eğitim anlaşması yapılması doğrudur. Eğitim anlaşmalarının kültürel anlaşmaların ticari anlaşmaların artarak devam etmesinden yanayım. İlişkiler daha sıkı daha kavi olmalı. Bu anlaşmaları bütün ülkelerle yapıyoruz. Bu anlaşmanın iznini yasalar çerçevesinde Meclis vermiştir. Türkiye’nin başka ülkelerle entegrasyonu varsa orada olabilmeliyiz çekinmemeliyiz.

ENTEGRE OLUYORUZ

AK Parti Milli Eğitim Komisyonu Üyesi İsmet Uçma: Türkiye kendine özgüveni çok yüksek bir ülke. Eğitim alanında tüm dünya ile entegre oluyor. Bu nedenle İran’la yapılan bu anlaşmayı destekliyorum. İran’la eğitim kültür sanat alanında yapılan anlaşmayı ve karşılıklı ERASMUS ilişkilerinin anılan düzeyde bir korkuya sebebiyet vereceğine ihtimal vermiyorum. İstismar edilebileceğini düşünmüyorum. Bununla bir avantajı da yakalayacağız.

ANLAŞMADA NELER VAR?

Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde İran ile imzalanan ‘Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ 2013 Ocak ayından itibaren yürürlüğe girdi. Her yıl kendini otomatik yenileyecek anlaşma, öğretmen, uzman, öğrenci değişimlerini öngörüyor. 19 Haziran 2012’de İran’ın başkenti Tahran’da imzalanan anlaşma, geniş kapsamı ve okul dışı eğitim faaliyetleri kapsamasıyla dikkat çekiyor. Anaokulu seviyesine uzanan faaliyetler öngörülüyor.

ALEYHİMİZE SONUÇLANMAMALI

MHP Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Özcan Yeniçeri: İranlı ile tarihsel süreç içerisinde rekabet ve çatışma içerisinde olduk. Biz aynı kültür ikliminin çocuklarıyız. İran Türkiye ilişkileri kültürel manada sürdürülmelidir. Ama bu devam ettirme sürecinde İran'ın bizim çocuklarımızın ve nesillerimizin Türkiye çıkarları aleyhine bir tavır içerisine sokulmamasına dikkat edilmelidir. Bu ilişkiler Devlet tarafından ve bu ilişkileri kuran mekanizmalar tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Türkiye aleyhine oluşabilecek mekanizmalar engellenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!