1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ala’dan “emniyette terfi” açıklaması!

Ala’dan “emniyette terfi” açıklaması!

Ala, yapılacak düzenlemelerle emniyette ihtiyaç kadar terfi olacağını kaydetti.

A+A-

İçişleri Komisyonu, AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy başkanlığında toplandı. Toplantıda, kamuoyunda “İç Güvenlik Tasarısı” olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alındı.

“HİÇBİR OLUMSUZ DÜZENLEME YOKTUR”

Tasarı hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Ala, suçun işlenmesinin önlenmesi, kaçan faillerin yakalanması, kişilerin hayatına, mal varlığına veya topluma yönelik tehlikenin önlenmesi amacıyla durdurulan kişinin üstünün, eşyasının ve aracının aranması, kolluk amirinin yazılı emriyle aranmasına yönelik düzenleme getirdiklerini söyledi. Ala, bu yetkinin kimler tarafından kullanılacağının mülki amirler tarafından belirleneceğini, her kolluk birimine bu yetkinin verilmeyeceğini söyledi.

Çok tehlikeli olmayan suçlarda evde ve işyerinde ifade alma imkanı getirdiklerini ifade eden Ala, bunun vatandaşların tercihi doğrultusunda yapılacağını kaydetti.

Molotofun silah olarak tanımlandığını ifade eden Ala, Yargıtay içtihatlarında molotofun zaten silah olarak tanımlandığını ancak özel düzenlemelerde suç işlendikten sonra silah olarak tanımlanmasının yetersiz olduğunu belirtti.

Ala, kimliğini saklamak için yüzünü gizleyen, milletin can ve mal güvenliğine yönelik tehlikeli faaliyetlerde bulunan kimselerin de yakalandıklarında tutuklanmalarını sağlayabilecek düzenlemeler yaptıklarını dile getirerek, "Burada, tamamen kurallara uyarak toplantı kanunundan yararlanmak isteyenler için hiçbir olumsuz düzenleme yoktur" dedi.

“KISA ZAMANDA BU İHTİYACI KARŞILAYACAĞIZ”

Emniyet teşkilatında personel piramidinin düzenlenmesinin de sağlandığını belirten Ala, şunları söyledi:

"Birinci sınıf emniyet müdürü sayısı 1754, oysa 650 civarında ihtiyacımız var. Bunun nedeni, süresi gelen herkes terfi ediyor. Biz, ihtiyacımız kadarı terfi etsin diyoruz. 6 bin 679 komiser yardımcısı var, bizim 12 bin 500 komiser yardımcısına ihtiyacımız var. 10 bin komiser ihtiyacımız var, 2 bin 170 komiser var. 7 bin 516 başkomiser ihtiyacımız var, 1055 başkomiser var. Burada bir problem var. Amirlerin ihtiyacına göre dizayn edilmiş bir düzen var, şimdi onu değiştiriyoruz. Yapacağımız düzenlemelerle bundan sonra ihtiyacımız olduğu kadar terfi olacak ve böylece yığılmalar olmayacak. Komiser yardımcısı, komiser ve başkomiserlerin de sayısını artıracağız, kısa zamanda bu ihtiyacı karşılayacağız. Birçok üniversite mezunu insanlarımız var ve bizim de onların hizmetine ihtiyacımız var."

8697.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
17 Yorum