1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın yatırımcıları için önemli uyarı!

Altın yatırımcıları için önemli uyarı!

A+A-

Kısa vadeli yükselen trendin aşağı yönlü kırılma sinyalleri verdiği altın kotasyonlarında bu sabah itibari ile işlemlerin 1669,5$ dolaylarından devam ettiğini görmekteyiz. Yatırımcılarımızın bu aşamada, olası yükselişlerde 1676 /1678,5 seviyelerinden satış pozisyonu açmalarını bu pozisyonlar için 1681,5 seviyesinin üstünü stop loss seviyesi olarak belirlemelerinin ve aşağıda 1671 /1669,5 dolaylarını hedeflemelerinin uygun olabileceğini öngörmekteyiz.Bugün açıklanacak olan Almanya IFO iş ortamı, beklentiler verisinin yanı sıra ABD Yeni Konut Satışları da yakından takip edilmelidir.


GCM Menkul Kıymetler Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Altın ABD verilerine göre yön belirlemektedir… Altın fiyatları gün içerisinde sakin hareketlerini sürdürürken ABD’den gelen İstihdam talepleri verisi ile sert hareketlere maruz kalarak hareketlerine devam etti. Özellikle bu verinin olumlu gelmesi piyasaların önümüzdeki haftaki FED toplantısı öncesi parasal genişleme bitti sinyallerinin de oluşmasını sağladı. Parasal genişlemenin bittiği sinyali de Altın fiyatlarının sert düşüşlerine neden olarak gün içi 1663 seviyesi test edildi. Genel görünüme baktığımızda 1697-1703 direncinin geçilmemesi zaten var olan aşağı yönlü baskıyı artırmışken ABD’den gelen bu veriler de Altın fiyatlarının aşağı yönlü hareketlerini devam ettiren en önemli gelişme olarak belirlenmiştir. www.polishaber.net

Kısa vadeli olarak baktığımızda şuanda 1670 seviyesinde hareketine devam eden Altın için 1676 direnci kontrol noktası olarak belirlenmiştir. Eğer altın 1676 direncini geçemezse gün içi düşüşlerine devam etmek ve 1653 seviyesine doğru yol almak isteyebilir. Ancak eğer altın 1676 direncini geçebilirse yukarı yönlü hareketlerin yeniden başlama ihtimali güçlenecektir. Böyle bir durumda da yeniden 1697-1703 seviyeleri gündeme gelecektir.


ATIG Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni:

ALTIN: Dün gelen en önemli veri Amerika’dan gelen istihdam datasıydı. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerinde altında 330 binle son 5 yılın en düşük düzeyine geriledi. Öncesinde 1695 direncini kıramayan altında gün satış yönlüydü. Borç tavanı sürecinde zaman kazanılmış olması ve konut verileri sonrasında istihdam verilerinde de iyileşme FOMC haftası öncesinde dolara değer kazandırmaya devam etti. 1686 dolar güniçi zirvesi sonrasında veri ile 1669 dolar seviyesine geri çekilme yaşandı. Bugün Türkiye Saatiyle 17:00’da açıklanacak olan ABD Yeni Konut Satışları Verisi takip ediliyor olacak. Haftanın son işlem gününde ABD’den 17:00’da gelecek Yeni Konut Satışları verisi önemli. 1660 desteği önemli.


DestekFX Tarafından Hazırlanan Altın Raporu:

IMF’nin küresel ekonominin ivme kazanacağını söylemsi ve Çin imalatının da iki yılın en hızlı büyümesine gösterebileceği tahminlerinin ardından, kıymetli metallere talebin düşeceği endişesiyle değer kaybeden altın sabah saatleri doğru 1667 seviyesinden işlem görmektedir. 200 günlük hareketli ortalaması olan 1662 altına düştüğü takdirde satışların gelebileceğini göz önünde bulundurulabilir. Buradan aşağıya yönlü sarkmalarda 1645 ve 1630 orta vadede ise 1610 seviyeleri destek seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1680, 1690 ve 1700 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Bugün ABD’de açıklanacak olan yeni ev satışları verisi emtianın hareketlerinde etkili olabilir.


Noor Capital Market Menkul Değerler  Tarafından Hazırlanan Altın Raporu:

Altın beklentilerimiz doğrultusunda 1690 direncinin ççalıştığını teyit ederek yakın desteklerine geriledi. Bugün haftalik kapanişta Ocak ayının başında kırdığı 1660 çevresinde dip oluşturmaya çalişacak. Enerji fiyatları ise olumlu Çin PMI verilerine karşın stok verisi ile dengelenerek yatay seyretti. Altında satışların etkisi ile oluşan dolar lehine baskının bugünde etkili olmasi beklenmelidir. Beklentimiz 1660 seviyelerinde bulunan desteklerin kademeli olarak çalışıp bu seviye üzerinde haftalık kapanışın gerçekleşmesi yönünde olacaktır. Altın lehine gelen tepkilerin ise ilk etapta ksııtlı kalmasını bekliyoruz. 1660 – 1700 aralığında oluşan yatay bant aralığımız etkisini sürdürecektir. Aşağı yönlü baskının artması ve özellikle 1660 – 1620 kademelerinin kırılması durumunda ters pozisyonlarda stoplu çalışılmalı ve piyasa yönünde hareket edilmelidir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!