1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Amirini şikayet eden memura ceza verilir mi?

Amirini şikayet eden memura ceza verilir mi?

Danıştay Onikinci Dairesi, suç isnat etme kastı olmayan veya hakaret içeren ibarelere yer verilmeyen şikayet dilekçesinden dolayı, memura ceza verilmeyeceğini belirtti.

A+A-

Danıştay Onikinci Dairesi, suç isnat etme kastı olmayan veya hakaret içeren ibarelere yer verilmeyen şikayet dilekçesinden dolayı, memura ceza verilmeyeceğini belirtti.

Diyarbakır Emniyette yaşanan olayda polis memurları, görev yerlerini değiştiren amirlerini şikayet etmiştir. Şikayet edilen amir hakkında idari yönden soruşturma açılmış ancak cezaya gerek olmadığı yönünde karar çıkmıştır. Ceza soruşturması yönünden ise Savcılık iddianame düzenlemiş ancak bu kez mahkeme beraat karar vermiş ve bu karar Yargıtay'da onanmıştır. Ancak bu kez amir, şikayet hakkının "haksız yere" kullanıldığı gerekçesiyle idari başvuru yapmış ve yapılan soruşturma sonrasında Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nün 6/A-9 maddesi uyarınca 3 günlük aylık kesimi" cezası verilmiştir.

Danıştay 12. Dairesi yaptığı incelemede;

1- Savcının, beraatla sonuçlanmış olsa da, yeterli delil olduğunu düşünerek dava açmış olması,

2- Şikayet dilekçesinde, suç isnat etme kastının veya hakaret içeren ibarelerin olmaması,

3- Şikayet hakkının, bir haksızlığa uğrayan memurun samimi olarak düşüncülerini yansıtmış olması,

gerekçelerine binaen verilen disiplin cezasını iptal etmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum