1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara'da böcek harekatı

Ankara'da böcek harekatı

A+A-

MİT'TEN BÖCEK HAREKATI,, 3 noktada daha bulundu..

 

Başbakan'ın, çalışma ofisinde böcek bulunduğunu açıklamasının ardından, MİT'in büyük bir soruşturma yaptığı da ortaya çıktı.

Canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, evinin altındaki çalışma ofisinde böcek bulunduğunu ilk kez açıklamıştı.

Başbakan'ın açıklamalarıyla Ankara'nın gündemi "böcek" olurken MİT'in de yakın dönemin en büyük soruşturmasını başlattığı ortaya çıktı.

3 NOKTADA DAHA BÖCEK BULUNDU

Hürriyet'ten Metehan Demir'in haberine göre; MİT elemanlarının yaptığı aramalarda 3 noktada daha böcek bulundu. Soruşturma kapsamında Başbakanlık binasında bulunan personelin bilgileri tekrar gözden geçirilirken kamera kayıtları da incelemeye alındı.

Aylardır sır olarak saklanan olayın detayları Başbakan Erdoğan'ın canlı yayındaki açıklamaları sonrasında gün ışığına çıkmaya başladı. İşte o süreç;

GELİŞMELERİ BİLENLERİN SAYISI 10'U GEÇMEDİ

Başbakan Erdoğan, güvensizlik havası yaratılmaması gerekçesi ile konunun yayılmamasını istedi. Bu nedenle gelişmelerden haberdar olan kişi sayısı hiçbir zaman 10'u geçmedi.

ŞUBATTA FARK EDİLDİ

"Birkaç ay önce oldu" iddialarının aksine, böcekler ilk kez şubatta fark edildi. MİT, rutin olarak Başbakanlık ve bağlı ofislerde aramalar yapıyordu. Başbakan'ın çalışma masasının hemen sağ arkasındaki prizin içinde dinleme cihazları tespit edildi. Sonrasında, art arda benzer böcekler bulundu. Olaya MİT el koydu. Bulunan cihazlar laboratuvarlarda incelemeye alındı. O günlerin ertesinde, bir ara Başbakan'ın yakın koruma biriminin MİT'e devredilmesi bile gündeme geldi. Ancak o saate dek koruma görevini başarı ile yapan ekibe, zan altında kalmasın diye dokunulmadı. Yine de sonra belli etmeden yakın çalışan bazı memurların görevleri gözden geçirildi. Tam bu süreçte, Başbakan özellikle bir panik ve güvensizlik havası yaratılmaması amacı ile konunun yayılmamasını istedi. Çünkü, bu olaylarda "şu veya bu yaptı söylentileri", işini layıkıyla yapan ama zan altında kalmaktan rahatsız olacak personeli olumsuz etkileyebilirdi. Bu nedenle gelişmeleri bilen kişi sayısı hiçbir zaman 10'u geçmedi.

İZ BIRAKILMASINDA AMAÇ NEYDİ?

İstihbarat dünyasından tecrübeli isimler buna ilginç yanıtlar veriyor: "Halen böcekler üzerine araştırma yapıldığı söyleniyor. Yerleştiren hiçbir zaman iz bırakmaz. Eğer bir iz varsa da, bulunan ipucu yerleştirenlerce tamamen yanlış yönlendirme amacı ile bırakılmıştır. Bu işin, birden fazla kişinin işi olduğu da açık."

Böceklerle bazı çevrelerin, "İstediğim zaman dinlerim. İstediğim kadar yakına sızarım. Ne dinlediğimi bilemezsin" mesajı verdiği akla geliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!