1. HABERLER

  2. OTOMOBİL

  3. Araç sahiplerine kritik uyarı!

Araç sahiplerine kritik uyarı!

1 Haziran'dan itibaren uygulamaya geçecek yeni Trafik sigortası uygulaması, pek çok alanda değişiklikler getiriyor.

A+A-

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren Trafik sigortası ile ilgili değişiklik 1 Haziran'da devreye giriyor. Peki bu değişiklik neleri kapsıyor, nelere dikkat etmeli?

Trafik sigortasıyla ilgili sigortanın kapsamından maddi hasara, vefat tazminatına kadar trafik sigortasının genel şartlarında; başta sürücüler olmak üzere 78 milyonu yakından ilgilendiren önemli değişiklikler yapıldı. Daha açık bir anlatımla, trafik sigortasının şartları yeniden yazıldı. Yeni uygulama, 1 Haziran başlıyor.

VEFAT TAZMİNATI KONUSUNDA TÜKETİCİ MAĞDUR OLUYORDU

Son yıllarda ölümlü trafik kazalarında, ödenecek vefat tazminatı konusunda; mahkemelerin farklı hesaplamalar yapması, yargının sürücü kusurlu da olsa yakınlarına tazminat ödenir şeklinde farklı kararlar vermesi, kendilerine hasar aracısı adı verilen birtakım kişiler nedeniyle vatandaşın hak ettiği tazminatı alamaması nedeniyle bugün, trafik sigortasında tüketici mağdur, sigorta şirketleri de ciddi zarar eder hale geldi. Bir süredir yaşanan bu karmaşa, artık trafik sigortasında yeni bir yasal düzenleme yapılmasını gerektiriyordu ve düzenleme yapıldı.

STANDART GETİRİLDİ

Sigorta şirketlerinin trafik kazası sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödeyecekleri vefat tazminatının hesaplanmasına belli standart getirildi ve hesaplamanın nasıl yapılacağının şartları açıklandı. Artık, ödenecek tazminat mahkemeden mahkemeye ve kişiden kişiye değişmeyecek. Bununla birlikte kusurlu sürücünün vefatı halinde yakınları sigorta şirketinden tazminat talep edemeyecek.

ALKOLLÜ ARAÇLA KAZA YAPILDIĞINDA SİGORTA PARA ÖDEMEYECEK

Yeni düzenlemede uzun süredir tartışma konusu olan alkollü araç kullanımına da açıklık getirildi. Buna göre, yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanılması ve alkol kullanmaması gereken kişilerin alkollü kazaya karışması halinde trafik sigortasından tazminat ödenmeyecek. Bu durumda karşı tarafa verilen zarar, sigortalıdan hukuk yoluyla talep (rücu) edilecek.

EŞDEĞER YEDEK PARÇA KULLANILABİLECEK

Önemli değişikliklerden biri de hasarlı araçların onarımında eşdeğer yedek parça kullanılmasına yönelik yapıldı. Daha açık bir anlatımla, 1 Hazirandan itibaren artık hasarlı araçların onarımında sigorta şirketleri, eşdeğer yedek parça kullanabilecek. Öyle ki, hasar halinde parçanın onarımı yapılamıyorsa ve o parçanın eşdeğeri de yoksa ancak bu şartlarda orijinal parça takılacak.

FİYATA ETKİSİ NE OLACAK?

Peki, bu değişiklikler ne anlama geliyor? Eminim, Bunlar sigortanın primlerini etkileyecek mi? diye soracaksınız. Öncelikle, vefat tazminatının hesaplamasına standart geleceği için mahkemelere gitmeye gerek kalmayacağı gibi, farklı hesaplamalar da olmayacak. Sigorta şirketleri kime, ne ödeyeceğini bilecek. Tüketiciyi zarara uğratan hasar aracılarına da artık ihtiyaç duyulmayacak. Açıkça söyleyeyim, bu değişiklikler uygulanırsa, bundan sonra trafik sigortasının fiyatı da geçmiş senelerde olduğu gibi fahiş boyutlarda artmayacaktır.

Trafik sigortasında neler değişti?

1- Terör eylemleri nedeniyle oluşan hasarlar sigortadan karşılanmayacak.

2- Kaza ile ilgili belgelerin tesliminden 8 işgünü içinde sigorta şirketi hasarı ödemek zorunda.

3- Yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanımında oluşacak hasar sigortadan karşılanmayacak.

4- Uyuşturucu madde kullanımı durumunda oluşan kazalar sigorta kapsamına girmeyecek.

5- Trafik sigortasından sağlık giderleri karşılanmayacak, tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek. Tedavi sonrası sakatlık durumunda sigorta devreye girecek.

6- Sigorta şirketi hasarlı aracın onarımında eşdeğer yedek parça kullanabilecek.

7- Kaza tarihine göre model yılı 3 yılı geçmeyen araçların onarımında yedek parçanın tamiri mümkün değilse orijinal parça kullanılacak.

8- Sigorta şirketinin onayı dışında orijinal parça kullanılırsa şirket sorumlu olmayacak.

9- Tüketici isterse kaza sonrası aracındaki değer kaybını talep edebilecek.

10- Sigortalı aracını istediği serviste tamir ettirebilecek.

11- Tüketici, pert aracın kendisinde kalmasını isterse aracın piyasa değeri ile pert değeri arasındaki fark sigortalıya ödenecek.

12- Kısmi onarımlarda yedek parçaları sigorta şirketi tedarik edebilecek.

SİGORTA ŞİRKETLERİ FİYAT DÜŞÜREBİLİR

Öte yandan, serbest piyasa oluşacağından, sigorta şirketlerinin fiyatlarında değişiklik de olacak. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yeni değiştirilen trafik sigortası uygulamasının 1 Haziran'da başlayacağını bildirdi. Apayadın, araçlar için fazla prim ödemesi isteyen sigorta şirketlerinin fiyat düşürmesini beklediklerini söyleyerek "Şoför esnafı olarak biz de fazla prim ödemesi isteyen sigorta şirketlerinin fiyat düşürmesini bekliyoruz. Yeni düzenlemeyi fırsat bilip fiyatları yükseltmeyin, uygulamanın takipçisi olacağız" ifadesini kullandı.

TÜKETİCİLER DERNEĞİ "VATANDAŞLAR DİKKATLİ OLMALI"

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı (TÜDER) Levent Küçük, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek zorunlu trafik sigortasına yönelik yeni düzenlemeyle sigorta teminatlarının sabit hale getirileceğini söyledi.

Yeni dönemde vatandaşların ilgili firmanın acentelik yetkisi ve belgesi ile poliçe düzenlemeye yetkisinin olup olmadığını iyi araştırması gerektiğini belirten Küçük, "Piyasa tamamen serbeste döndüğü için vatandaş dikkatli olmalı. Çünkü bazı kişiler bundan yaralanmak isteyecektir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!