1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Arap liderlerden Suriye için radikal çağrı

Arap liderlerden Suriye için radikal çağrı

Al Arabiya kanalı, Doha'da gerçekleştirilen iki günlük Arap Ülkeleri Birliği zirvesinin ardından varılan uzlaşıya göre isteyen her Arap ülkesinin Suriye muhalefetine silah yardımında bulunabileceğini bildirdi.

A+A-

 

Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi'nin ardından yayınlanan bildirgede, "Kendi rızasıyla herülke, Suriye halkının direnişini destekleme amacıyla askeri kaynak dahil olmak üzere özsavunma kaynakları sunma hakkına sahiptir" ifadelerine yer verildi.

Arap Birliği, Suriye'de faaliyet yürüten muhalif güçlere askeri yardımda bulunulmasıyla ilgili fiilikararını, Birlik üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları Konseyinin Kahire'de 6 Mart tarihindegerçekleştirdiği toplantısında vermişti. Kahire'deki toplantıda Birlik üyesi ülkelerin, Suriyeli muhalifleri destekleme kararını bağımsız olarak verebilecekleri açıklanmıştı.

AÇIKLAMALAR

Zirvede konuşan Tunus Cumhurbaşkanı Munsıf el-Merzuki, ''Tunus, Suriyeli kardeşlerineyardım etmek için gereken adımı atmaya hazır. Tunus, Arap Barış Gücü'nü Suriye'yegönderilmesini gerekli görüyor ve buna katılmaya hazır'' dedi.

Merzuki, Tunus'un BM aracılığıyla Suriye halkına yardım göndermeye hazır olduğunu da ifadeetti.

''Suriye'de rejimin düşmesiyle savaşın sona ermeyeceği'' uyarısında bulunan Merzuki, ''Suriye'de yaşanan soykırım siyasi çözümü gerektiriyor'' diyerek, Arap Birliği'ni Suriye cephesinin çözülmesini engellemek için çalışmaya davet etti.

Merzuki Suriye'de rejimin düşürülmesinin başlı başına bir amaç olmaması gerektiğini, geçiş döneminin anlaşma içerisinde geçirilmesi gerektiği görüşünü belirtti.

''Ellerimiz bağlı kalamayız''

Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da, uluslararası toplumdan Suriye'nin yanında durarak sorumluluğu üstlenmesini ve bu trajediyi sonlandırmasını istedi.

Sabah, ''Suriye'de yaşanan yıkım ve katliamlar karşısında ellerimiz bağlı kalmamalıyız. Kan ve ölümleri durdurmaya yetmeyen kınamalarla yetinmemiz kabul edilemez'' değerlendirmesinde bulundu.

Özgürlük, onur ve demokrasi gibi isteklerinin yerine getirilmesinin, Suriye halkının hakkı olduğunun savunan Sabah, ''Bizim insani ihtiyaçlarını karşılamak için maddi desteklerimizle yanında yer aldığımız Suriye halkının meşru mücadelesi devam edecek ve emelleri, istekleri gerçekleşecek'' diye konuştu.

Filistin meselesine de değinen Sabah, Filistinlileri, aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakıp birlik olmaya çağırdı.

Sabah, uluslararası toplumun İsrail'e, uluslararası kanunlara uyması ve yerleşimleri durdurması yönünde baskı yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

'Esed rejimi girişimleri başarısız kılmaya çalışıyor''

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bin Abdulaziz Al Suud ise, ''Beşşar Esed rejimi, çatışmaları bitirecek bütün girişimleri başarısız kılmaya çalışıyor'' dedi.

Suriyeli mültecilerin durumlarının kötüleştiğine dikkati çeken Prens Selman, uluslararası toplumu Suriyelilere karşı işlenen suçu durduramadığı için eleştirdi.

Selman, Filistinlileri 1967 yılındaki sınırların belirleneceği, başkentinin Kudüs olacağı Filistin Devleti'ni kurmaya çağırarak, ''Filistin halkından ihtilafları aşıp birlik olması isteniyor'' ifadesini kullandı.

''Mısır, iç işlerine karışılmasına izin vermeyecek''

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de konuşmasında ''Mısır, hiçbir ülkenin iç işlerine karışmamıştır ve kimsenin iç işlerine karışmasına izin vermeyecek'' dedi.

Mısır halkının devrimde ve demokratik süreçte yanında yer alanları takdir ettiğini belirten Mursi, Mısır'ın hiçbir devleti iç işlerine karıştırmamakta kararlı olduğuna vurgu yaptı.


Kaynak: AA - Al Arabiya

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!