1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arınç: 200 polis ihraç edildi

Arınç: 200 polis ihraç edildi

Polishaber.net-Arınç;"200 civarında meslekten ihraç. 700 civarında da memuriyetten çıkarılmayla ilgili soruşturma var." dedi.

A+A-

Polis Haber - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada son olarak Hakkari ve Cizre ile geçmişte Şırnak ve Yüksekova'daki bazı olaylarda kolluk kuvvetlerinin kasıtlı ihmali olduğu iddiasıyla ilgili soruşturmalar yapıldığını belirtti. 200 polisin meslekten ihraç edildiğini ve 700 polis hakkında da devam eden soruşturma olduğunu belirten Arınç şunları söyledi:

"Sadece Hakkari, sadece Cizre değil, daha önce Şırnak merkezde vuku bulan bazı olaylarda, Yüksekova'da vuku bulan bazı olaylarda, paralel yapının da işbirliği içerisinde olabileceği, istihbarat saklama noktasında veya operasyon yapmama konusunda bazı eylemlerin tespit edildiği konuşuldu. Esasen kümülatif bir rakam vermek istemiyorum ama farklı sebeplerle kolluk güçleri hakkında açılan idari soruşturmalar var, meslekten ihraç edilenler var, yargıda hakkında iddianame tanzim edilenler, tutuklananlar var.

Şüphesiz bunların hangi suçları işlediği, bu suçlara ait delillerin neler olduğu dosyalarında açıkça yazılıdır."

"Hakkari ile ilgili spesifik bir şey söylemeyeyim ama bize verilen tablo içerisinde, maalesef bazı işbirliklerinin olabileceği, bu işbirliği neticesinde de olaylara müdahale etmekte veya büyümesini önlemekte gecikmiş olabileceğimiz veya bu konuda bir tereddüt bir zafiyet oluştuğu buna yönelik de, mülkiye müfettişlerinin, polis baş müfettişlerinin inceleme yaptığını, bazı çok açık hareketleri tespit edilenlerin de 200 civarında meslekten ihraç hatırlayabildiğim kadarıyla, 700 civarında da memuriyetten çıkarma ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini ifade ettiler."

"Biz bir hukuk devletiyiz, hukuk devleti içerisinde herkes yaptığının karşılığını mutlaka görecektir. Ama o bölgede yaşanan olaylarda eğer paralel devlet yapılanmasıyla ilgili bir irtibat sözkonusu ise bu gerçekten yaşadığımız olayların vahametini göstermesi bakımından ilginçtir. Paralel devlet yapılanması adı ne olursa olsun mücadele etmemiz gereken ve ne olursa olsun müsamaha etmeyeceğimiz bir yapıdır. Bu konuda MİT Müsteşarı da bakanlarımız da neler yapıldığı ve neler yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermişlerdir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
7 Yorum