1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Geçim İndirim Miktarına Zam Geldi

Asgari Geçim İndirim Miktarına Zam Geldi

Polishaber.net - Kabul edilen Torba Yasa ile Asgari Geçim İndirim Miktarına Zam Geldi

A+A-

Polis Haber - TBMM’de kabul edilen son Kanun olan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, Asgari Geçim İndirimi oranlarında değişiklik de yaptı.

Kanun, asgari geçim indiriminde ücretlinin üçüncü çocuğu için halen %5 olan oranı %10’a çıkarıyor. Bu düzenlemeyle; evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu bir asgari ücretli, ödemesi gereken gelir vergisi miktarı kadar asgari geçim indiriminden yararlanmış olacak.

Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak olan Kanunun asgari geçim indirimine ilişkin düzenlemesi, yayımlanma tarihini izleyen aybaşından itibaren yürürlüğe girecek. Bu nedenle, Kanun 14 Nisan 2015 tarihine kadar Resmi Gazete’de yayımlanırsa, asgari geçim indirimi tutarlarının yeni hali 15 Nisan 2015 tarihinden geçerli olarak ücretlilere yansımış olacak.

Yürürlüğe girecek olan Kanunun ilgili maddesi

MADDE 10- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ilk iki çocuk için % 7,5” ibaresinden sonra gelmek üzere “, üçüncü çocuk için %10,” ibaresi eklenmiştir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun ilgili düzenlemesinin değişiklik sonrası hali

“Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için % 5’idir. ….”

2015 yılında asgari geçim indirimi

2015 yılı başında 1.201,50 TL olarak belirlenen asgari ücrete göre hesaplanan ve yıl boyunca değişmeyen asgari geçim indirimi miktarları, “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 3 ve daha fazla çocuğu olan ücretliler için 9,01 TL arttı.

Değişiklik sonrası Asgari Geçim İndirim tutarları şöyle olacak

Asgari geçim indiriminin, 2015 yılında halen geçerli tutarların ne kadar olduğu ile yürürlüğe girecek Kanun sonrası yıl sonuna kadar uygulanacak tutarların ne kadar olacağı ve aradaki fark konusunda hazırlanan tabloya aşağıda yer verilmiştir.

asgari.png

* Kanun yürürlüğe girdikten sonra uygulanmaya konulacaktır.

Kaynak: Ajanslar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!
1 Yorum