1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Asker, Mursi taraftarlarına ateş açtı: 55 ölü

Asker, Mursi taraftarlarına ateş açtı: 55 ölü

Askeri darbenin yapıldığı Mısır'da, ordu, Mursi taraftarlarına ateş açtı, ilk belirlemelere göre 55 kişi öldü, yüzlerce yaralı var..

A+A-

Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilere açılan ateşte ilk belirlemelere göre 55 kişinin öldüğü 300'den fazla göstericinin ise yaralandığı bildirildi.

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için başkent Kahire'nin Nasr kentindeki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi'nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'na yürüme kararı almıştı.

İŞTE ATEŞ AÇAN ASKERLER:

 

1 KOMUTAN ÖLDÜ İDDİASI 

Mısır Ordusu, "göstericilerin Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basma girişimi sırasında göstericilerle askerler arasında çatışma çıktığını, 1 komutanın öldüğünü, 40'a yakın askerin yaralandığını iddia edildi. 

'OLANLARDAN ADLİ MANSUN SORUMLUDUR'

 

Mısır'da Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu-l Futuh, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un, ordunun halka ateş açması olayının sorumlusu olduğu için istifa etmesini istedi.

İŞTE O EMRİ VEREN KOMUTANLAR:

ÖLENLERDEN 5'İ ÇOCUK 

Müslüman kardeşler'in siyasi kolu olan Hürriyet ve Adalet Partisi'nden yapılan açıklamada ise ölenlerin arasında 2'si bebek olmak üzere 5 çocuk olduğu belirtildi.

Katliamın başlamasıyla gelen silah sesleri sonucu namaz kılan Mısırlılar böyle görüntülendi...


KADIN VE ÇOCUKLAR CAMİDE MAHSUR KALDI

Cumhuriyet Muhafızları Alayı yakınında bulunan Mustafa camisine sığınan çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 500 kişilik grup, askerler tarafından abluka altında tutuluyor.

 

Görgü tanıklarının bildirdiğine göre olayların yakınındaki Mustafa camisinde kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 500 kişinin mahsur tutulduğu, çıkmak isteyenlerin ya nişancılar tarafından vurulduğu ya da polis tarafından hemen tutuklandığı bildirildi.

BASINA BASKI YAPILIYOR

Ordunun yönetime el koymasının ardından bu sabah halk üzerine açılan ateş sonucu 52 kişinin ölmesinin ardından basına yönelik baskılar artırıldı. 

Sabah namazı kıldıkları sırada halkın üzerine ateş açılması olayının dünya kamuoyuna aktarılmasını önlemek isteyen askerler, basın mensuplarının kaldıkları otelden dışarı çıkmasını engelliyor.

Katliamın yaşandığı Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önüne gitmek isteyen gazeteciler de yine askerler tarafından engelleniyor. Olay yerine gitmekte ısrar eden bazı yabancı gazetecilerin "baltacılar" denilen grup tarafından darp edildiği bildirildi.

Olay yerine gitmek isteyen yabancı basın organlarında görev yapan bir kameramanın da öldürüldüğü iddia ediliyor.

20 KİŞİ TUTUKLANDI

Katliam gerçekleştiren askerlerin Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önündeki camide bulunan 20 eylemciyi tutukladığı bildirildi.

OLAYDAN SONRA SELEFİ NUR PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ 

Fransız Haber Ajansı (AFP), Mısır'ın Selefi El Nur Partisi'nden bugün yapılan açıklamada Mursi'nin tekrar göreve getirilmesini isteyen Mursi destekçilerinin öldürülmesi sebebiyle yeni hükümet oluşturma çalışmalarında yer almayacaklarını belirttiklerini yazdı.

Haberde, Al Nur sözcüsü Nadder Bakkar'ın twitter hesabından "Cumhuriyet muhafızlarının karargahı önünde gerçekleştirilen katliam sebebiyle yeni hükümet için yapınla bütün pazarlıklardan acilen çekilmeye karar verdik" dediği belirtildi.

 

HÜRRİYET VE ADALET PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Mısır halkı ve dünya, Pazartesi günü'ne (08 Temmuz 2013) Cumhuriyet Muhafızları Alayı önünde oturma eylemine devam eden masum, barışçıl ve sabah namazı kılan vatandaşlara karşı gerçekleşen silahlı saldırıyla uyandı. 

Mısır Polisi ve ordusu tarafından gerçekleştirilen bu katliam sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı şu ana kadar 34'e ulaştı ve ağır yaralıların fazlalığından dolayı şehit sayısı her dakika artabilir. Ambulansların yaralıları taşımakta yetersiz kalması sebebiyle yaralılar, halkın hususi arabaları ve motosikletleriyle sahra hastanelerine nakledildi. 

Darbeyi reddeden ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine döndürülmesini isteyen bu barışçıl göstericilere karşı girişilen bu insan katliamı Mısır ordusunun tarihinde görülmemiştir. Belki Ordu'da hala akil adamlar vardır ve bu anormal duruma son verebilirler. 

Hürriyet ve Adalet Partisi olarak şunu vurguluyoruz ki şehitlerin kanı bizi daha fazla sebata sürükleyecektir. Lanet mücrim darbecilerin, tüm destekçilerinin üzerine olacaktır. 

Aziz Mısır halkını, tanklarla devrimimizi çalmak isteyenler karşı ayaklanmaya çağrıyoruz. Tüm uluslararası toplumu, STK'ları ve dünyanın tüm dünyayı darbecilerin yaptıkları katliamlara dur demeye ve darbenin asıl yüzünü göstermeye çağrıyoruz ki Arap aleminde yeni bir Suriye daha yaşanmasın.

EZHER ŞEYHİ AHMED ET-TAYYİB SALDIRIYI KINADI

Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önündeki saldırıyı kınadı.

Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyib, bu sabah Cumhuriyet Muhafızları karargahı önünde meydana gelen saldırıyı kınadı. 

Tayyib, yaptığı yazılı açıklamada, sabah namazı kıldıkları sırada halkın üzerine açılan ateş sonucu 53 kişinin öldüğü olayı şiddetle kınadığını belirterek, Mısır yönetiminden "olaya ilişkin gerçeklerin derhal ortaya çıkarılmasını ve bütün Mısır halkını bu acı olay hakkında bilgilendirmesini" istedi. 

"Ülkedeki her türlü şiddetin tamamiyle durması ve siyasi üslubun benimsenmesi" çağrısında bulunanTayyib, "Siyasi çekişmelerin çözümü için siyasi yollar kullanılmalıdır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!