1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asrın Projesi “Marmaray“ Açıldı

Asrın Projesi “Marmaray“ Açıldı

Asrın Projesi Diyanet İşleri Başkanı'nın yaptığı dua ile açıldı.

A+A-

Günlerdir beklenen tarihi Marmaray projesi gösterişli bir törenin ardından Cumhuriyert'in kuruluşunun 90'ın yıl dönümünde açıldı. Üsküdar'da düzenlenen törenle açıldı.

Tarihi açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Program kapsamında, Marmaray'ı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. 

KADİR TOPBAŞ KONUŞTU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı konuşmada, projenin önemine dikkat çekti. 

VALİ MUTLU: HAYIRLI OLSUN

Topbaş'ın konuşmasının ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuştu. Mutlu, "Marmaray projesinin istanbulumuza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

BİNALİ YILDIRIM: MARMARAY'LA İSTANBUL'UN TARİHİ YENİDEN YAZIYORUZ 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım projeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Marmaray'ın hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunan Yıldırım, "Marmaray Projesi, üzerinde yüzyıllar da geçse, Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğü projedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, sizin doğum gününüzde, Cumhuriyetimizin doğum gününde İstanbul'umuza, Türkiyemize hayırlı olsun" dedi.

İstanbul'un tarihi Marmaray ile yeniden yazıldığını ifade eden Yıldırım, Marmaray çalışmasında elde çıkarılan tarihi eserlerle, İstanbul'un bilinen tarihinin 6 bin yıldan 8 bin yıla gittiğini belirtti. 

VIKTOR PONTA: "BAŞBAKANINIZIN HAYRANIYIM" 

Bakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından kürsüye Romanya Başbakan'ı Vıktor Ponta geldi. Ponta, "Bu tarihi ana katılmak için beni davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum" dedi. 

Marmaray'ı "Muazzam bir proje" olarak niteleyen Ponta, iki kıtanın deniz altından birleştirilmesinin önemine dikkat çekti. 

Ponta konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın hayranı olduğunu da ifade etti. 

SHİNZO ABE: TÜRKİYE İLE JAPONYA UÇAĞIN İKİ KANADI

Romanya Başbakanı'nın ardından Japonya Başbakanı Shinzo Abe konuştu. 

Programa katılmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Japon başbakan Cumhuriyet'in kuruluşunun 90'ıncı yıl dönümünde 150 yıllık bir rüyanın gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türkiye ve Japonya'nın barışın temsilcisi ülkeler olduğunu belirten Japon Başbakan, her iki ülkeyi, uçağın iki kanadına benzetti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: ANLAMLI BİR GÜNDE AÇIYORUZ

Başbakan Erdoğan konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. 

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, misafir liderler ve vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, projenin hayırlı olmasını diledi. 

"Fatih Sultan Mehmet'i rahmet ve minnetle anıyorum" diyen Erdoğan, Marmaray projesini çizdiren Sultan Abdülmecit ve Abdulhamit'i de rahmetle anan Erdoğan, Ulu Önder Atatürk'ü de andı. 

Marmaray'ın anlamlı bir günde açıldığını hatırlatan Erdoğan, "Marmaray'ı özellikle 29 Ekim'de açmak istedik" dedi. 

Cumhuriyet'in 90'ıncı yıl dönüme zorluklarla gelindiğine dikkat çeken Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a "kırık dökük" bir gemi ile çıktığını belirtti. 

Hükümet olarak, "Yol Medeniyettir" diyerek 11 yıldır ulaştırma yatırımlarına büyük önem verdiklerini hatırlatan Erdoğan, bu alanda yapılan yatırımlara değindi. 

Marmaray'ın İstanbul'un projesi olduğu kadar 81 ilin de projesi olduğunu belirten Erdoğan, "Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil, insanlık projesidir. Marmaray bir barış projesidir" dedi. 

Japonya ile ortak bir projeye daha imza atacaklarını açıklayan Erdoğan, "Sinop'taki nükleer projemizi, Japonya ve Fransa ile ortaklaşa gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Erdoğan, 2015 yılında otomobillerin geçeceği ikinci tüneli ve üçüncü köprü projelerinin de bitirileceğini belirtti. 

MARMARAY HEPİMİZİN ESERİ

"Marmaray hepimizin eseridir" diyen Erdoğan, "Ülkemizin projesidir, milletimizin projesidir. Biz milletimizin efendisi değil, hizmetkarıyız" diye konuştu. 

"Küresel ölçekli projelerimize yenilerini ekleyeceğiz" ifadelerini kullanan Erdoğan, bu alandaki projelere değindi. 

Başbakan Erdoğan, konuşmasında İstanbul içi raylı taşıma sistemlerinin yanı sıra hızlı tren projeleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. 

HELALLİK İSTEDİ

Çalışmalar sırasında bölgede bulunan vatandaşlara rahatsızlık verildiğini söyleyen Erdoğan, "Üsküdarlı hemşehrilerimden haklarını helal etmelerini istiyorum. Ancak şunu da hatırlatmak istiyorum, her kutlu doğum sancılı olur, bu da bir kutlu doğum" dedi. 

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: HEM ŞÜKREDİYOR HEM TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek kürsüye geldi. 

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, toplumların hayatında şükredecek günler olduğunu söyledi. Çiçek, böyle bir gün için şükrettiğini aynı zamanda Başbakan Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür etti. 

Maaş ödenemeyen bir dönemden, iki kıtanın yakasını bir araya getiren dönemlere gelindiğinden dolayı Cenab-ı Hakka şükretmek gerektiğini ifade eden Çiçek, "Yıkılacak bir duvarın altına kimse oturmak istemez" dedi ve projeler için Türkiye'ye verilen kredilere dikkat çekti. 

SOMALİ CUMHURBAŞKANI HASAN ŞEYH MAHMUD

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud konuşmasına katılımcıları selamlayarak başladı. 

"Bizlere kucak açtığınız, güzel bir şekilde karşıladığınız için sizlere teşekkür ediyorum" diyen Somali Cumhurbaşkanı, ""Somali halkına verdiği destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Böylesine bir ilgiyi Somali Türkiye'den görüyor" dedi. 

Başbakan Erdoğan'ın 2011 yılında ailesiyle Somali'ye yaptığı ziyareti hatırlatan konuk Cumhurbaşkanı, bunun Somali tarihi açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Bu ziyareti sadece bir ziyaret olarak görmediklerini belirten Somali Cumhurbaşkanı, ziyareti Somali tarihi açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirti. 

MARMARAY TÜRKİYE'NİN LİDERLİK ROLÜNÜN GÖSTERGESİ

Konuk Cumhurbaşkanı, o ziyaretin ardından uluslararası kamuoyunun Somali'ye bakışının değiştiğini vurguladı. 

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Marmaray Projesini ise Türkiye'nin oynamış olduğu liderlik rolünen en güzel göstergesi olduğunu belirtti ve projenin hayırlı olması dileğinde bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL: İNSANLIĞA HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşmasına katılımcıları selamlayarak başladı. Cumhuriyet'in 90'ıncı yaş gününü kutlarken, hükümetin de çok önemli bir projeyi hizmete sunduğunu ifade eden Gül, projenin sadece İstanbul'un projesi olmadığına vurgu yaparak, "İstanbul'a ve insanlığa hayırlı olsun" dedi. 

Büyük projelerin önce hayal edildiğini belirten Gül, sonra bazı insanların çıkarak bu hayalleri gerçekleştirdiğini söyledi. Marmaray projesinin 150 yıl önce düşünülen bir proje olduğunu hatırlatan Gül, İstanbul'un 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaptığını hatırlattı. 

Marmaray tüneli ile aslında iki kıtanın en yakın noktalarının birleştirilmediğini iki kıtanın en uzak noktalarını birbirine bağladığını söyleyen Gül, Pekin'le Londra'yı birbirine bağlayan bir proje olduğunu söyledi. 

"Bu projenin gurur ve mutluluğunu yaşamaya hakkımız vardır" diyen Gül, son yıllardaki istikrar ve güven ortamının büyük projeleri hayata geçirme imkanı sunduğunu ifade etti. 

"Kardeşim" diye hitap ettiği Başbakan Erdoğan'ın projeyi takip ettiğini belirten Gül, Marmaray Projesinin büyük bir mühendislik şahikası olduğunu söyledi. Gül, projenin hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunarak konuşmasını sona erdirdi. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ DUA EDİYOR

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Asrın Projesi'nin açılışı öncesinde dua ediyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!