1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Atanamayan 39 Öğretmen İNTİHAR ETTİ

Atanamayan 39 Öğretmen İNTİHAR ETTİ

Türkiye atanmayı bekleyen yaklaşık 250 bin öğretmenden 39'unun atanamadığı için intihar ettiği ortaya çıktı.

A+A-

Yarın Öğretmenler Günü. Başbakan Erdoğan bugün Trabzon'da yaptığı konuşmada Öğretmenlerin "Öğretmenler Gününü" kutladı.

Erdoğan, "12 yıl boyunca adeta bir mücevheri işler gibi insanı bilgi ve beceriyle donatan öğretmenin kadrini kıymetini bilmek ve ona hakkını teslim etmek bizim boynumuzun borcudur" dedi.

Peki öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumları nasıl? Öğretmenlerimizin gerçekten kıymetini biliyor muyuz?

Öğretmenler Günü'ne MEB'de kadrolu öğretmenlerin büyük bir kısmı borç içinde girerken, Atanamayan öğretmeneler de kadro alamadığı, atanamadığı için büyük bir sıkıntının içinde.

Öyle ki atanamadıkları için süreç içinde 39 öğretmenin intihar ettiği ortaya çıktı.

Başbakandan Öğretmenler Üzerinden Dershane Mesajı

Dün akşam CNN Türk'te Rıdvan Akar'ın sunduğu "Habere Dair" programında dershanelerin kapatılması konusu ve intihar eden öğretmenler meselesi masaya yatırıldı.

Büyük umutlarlar üniversiteyi kazanan, okuyan ve mezun olan öğretmenlerden 39'u atanamadığı için psikolojik sıkıntılar nedeniyle intihar etmiş.

Şu sıralar dershanelerin kapatılması konusunda yoğun bir çabanın içinde olan Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda nasıl bir çalışma yaptığı bilinmiyor.

126 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Türkiye'de bir yanda 126 bin öğretmen açığı varken, diğer tarafta da atama bekleyen yaklaşık 250 bin öğretmen adayı var. Bu kadar öğretmen açığı varken, dershaneleri kapatarak fırsat eşitliğini sağlayacağını savunun Hükümet, atama bekleyen 250 bin öğretmen varken bu öğretmen açığını neden kapatmıyor.

ERDOĞAN: BÜTÇE İMKANLARI EL VERMİYOR

Atanamayan öğretmenler konusu dershanelerin kapatılması konusunun görüşüldüğü canlı yayında Başbakan Erdoğan'a soruldu. Erdoğan 126 bin civarında bir öğretmen açığı olduğunu ve ama bütçe imkanlarından dolayı 126 bin öğretmeni atayamadıklarını ama Şubat ayında emekli olanların yerine 10 bin öğretmen alınacağını duyurdu.

250 BİN ATANAMAYAN ÖĞRETMEN VARKEN, 127 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞINI BÜTÇE İMKANLARI EL VERMEDİĞİ İÇİN ATAMAYANALAR, DERSHANELERİ KAPATARAK ORADA ÇALIŞAN 50 BİN ÖĞRETMENİ NASIL KADROYA ALACAKLAR?

İşte Başbakan Erdoğan'ın ATV Canlı Yayında Atanamayan Öğretmenler konusundaki açıklamaları;

"Tayin bekleyenler daha henüz tabi öğretmenlik noktasında böyle bir hakkı kazanmış değiller. Mesela şuanda ocakta emekli olacaklar var. Yaklaşık 8500 civarında emekli olacak var. Şimdi o emekli olacakların yerine de biz Şubatta 10 bin inşallah atayacağız. 10 bini alacağız bu Şubatta. Bunların hepsi bakın bu boşluk dolmadan yürüsün istiyoruz. Ve biz 10 yılda mehmet bey 400 bin Milli Eğitime kazandırdık. Bizden önceki döneminde böyle birşey yok. Şuanda bizim 126 bin  açığımız var. Tabi bunu da biz şimdi hallederken bir anda halletmemiz mümkün değil şimdi bütçe de buna müsade etmesi lazım. Yani biz bütçeyi bir kenara koyupta kalkıp ya bütçe velev ki öyle olsun yani bütçe açık versin hiç önemli değil ama sen bu 126 bini hemen ata. Olmaz yani biz hem bütçemizi dikkatli bir şekilde değerlendireceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!