1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Avcı: SBS kalkıyor, dersaneler kapanıyor

Avcı: SBS kalkıyor, dersaneler kapanıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek yıl SBS'nin yapılmayacağını ve dersanelerin kapanacağını söyledi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve eğitim muhabirleriyle bir araya geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, gelecek yıl SBS'nin yapılmayacağını söyledi.

Avcı, 'SBS kalkıyor, dersaneler kapanıyor. Çocukların okullarda gördükleri dersler esas alınacak. Dersanelerin özel okullara dönüşmesi için düzenleme yapıyoruz' dedi.

Nabi Avcı ayrıca velilerin çocuklarını dersaneye yazdırma konusunda acele etmemesi uyarısında bulundu.


Avcı'nın yaptığı açıklamalar şöyle:

Öğrencilerimizin derslerden ne öğrendiklerini ölçmeye yarıyan sene içi yazılılarını disipline ederek o notları kullanılabilir hale getirmek istiyoruz. Çocukların okul başarılarına göre bir sınav olsun. Okul başarılarını ölçebiliyor muyuz? Geçmiş yıllara dönük araştırmalarımız gösteriyor ki okullarda yapılan sınavlara ilişkin değerlendirmeler her zaman çok sağlıklı olmuyor. Bir okulu değerlendirme kriteri ile başka bir okulu değerlendirme kriteri birbirini tutmuyor. Öğretmenlerimizin not verirken bazılarının çok cömert bazılarının çok tutumlu olduğunu görüyoruz. Bu yüzden o notların daha sonraki değerlendirmelerde kullanılamadığını görmüşüz. Bu sınavlardan bazılarını en azından birer tanesini Merkez'den MEB olarak biz yapalım. Gerek sınavın hazırlanışını, gerek uygulanışını ve gerekse değerlendirilmesini biz yapalım, biz denetleyelim. Böylece standart daha adil bir not havuzumuz oluşsun. Bunları biz daha sonra farklı amaçlarla okula girişlerde okul tercihlerinde kullanabilelim. Dolayısıyla SBS olmayacak.

Dershanelerle iglili daha önce açıklama oldu Sayın Başbakan'ın. Dershanelerle milli eğitimimize paralel bir eğitim oluşmaması için açıkladım ama nedense bazı basın yayın organlarında paralel kelimesi paralı olarak çıktı. Dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi çalışmalarımız sürüyor. Bunları zannediyorum önümüzdeki ders yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Nitelikli kuruluşların özel eğitim kurumlarına dönüşmesinin önünü açmak ve çocuklarımızı dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde eğitim sistemimizi hazırlamak. Müfredatı, sınıf içi etkinliklerini öne çıkarma gayretlerimiz de bunu öne çıkarmaktır. Bu süreçlerin tamamını gözeten Sayın Mehmet Ali Şahin başkanlığında bir komisyon oluşmuştu onların çalışmalarını da değerlendirmeye aldık. Bu konudaki düşüncelerimizi Başbakan'a sunacak hale getirdik. 

Onların özel okullara dönüşmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Bunu biz 1,5 yıldır konuşuyoruz. Şuanda yürürlükte olan mevzuat doğrultusunda böyle bir şey yapamam. Yürürlükteki mevzuat yürürlükte kaldığı sürece böyle bir açıklama yapmam yanlış olur. Söylediklerimden çıkan sonuç zaten belli. Sene içi sınavlar, değerlendirmeye esas sınavlar daha sonra da 5-6-7. sınıflarda da uygulanacak şekilde değerlendirilecek. Şuan sadece birinci hamlede 8. sınıflarla sınırlı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!