1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avukat Tutma ve Ücret Ödeme Yönetmeliğinde değişiklik

Avukat Tutma ve Ücret Ödeme Yönetmeliğinde değişiklik

Hakkında Dava Açılan Polis İçin Avukat Tutma ve Ücret Ödeme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

A+A-

Yönetmelik değişikliği ile görevlerinden dolayı sanık durumuna düşen polislerin avukatlık vekalet ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda son kararı Emniyet Genel Müdürü verecek. Yönetmelik değişikliğinden önce kararın kesinleşmesi, İçişleri Bakanının onayı ile olmaktaydı.

Ayrıca yönetmeliğe geçici bir madde eklenerek, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte sanık avukatının ücretinin ödenmesine ilişkin devam eden iş ve işlemlerin eski Yönetmelik hükümleri gereğince tamamlanması öngörüldü.

Resmi Gazete

Sayı : 29130

YÖNETMELİK

İçişleri Bakanlığından:

HAKKINDA DAVA AÇILAN POLİS İÇİN AVUKAT TUTMA VE ÜCRET ÖDEME USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 9/4/1986 tarihli ve 19073 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Hakkında Dava Açılan Polis İçin Avukat Tutma ve Ücret Ödeme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Madde 8 - Komisyonca yapılan değerlendirme sonunda, sanık avukatının ücretinin ödenip ödenmeyeceğine dair verilen karar Genel Müdürün onayı ile kesinleşir."

Eski madde:- Komisyonca yapılan değerlendirme sonunda, sanık avukatının ücretinin ödenip ödenmeyeceğine dair verilen karar Genel Müdürün teklifi ve Bakanlık onayı ile kesinleşir.

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçici Madde 2 - Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte sanık avukatının ücretinin ödenmesine ilişkin devam eden iş ve işlemler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tabi oldukları hükümlere göre sonuçlandırılır."

MADDE 3 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!