1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Avukatlar Hapisteki DHKP-Clileri Kaçırmış

Avukatlar Hapisteki DHKP-Clileri Kaçırmış

Avukatların, cezaevinden firar etmek isteyen DHKP-C’lilere, polisin üst aramasına izin vermeyerek, tip değiştirmek için malzeme sağladığı ortaya çıktı.

A+A-

Cezaevinden firar etmek isteyen DHKP-C’lilere örgüt avukatlarından lojistik destek sağlandığı ileri sürülüyor.

Türkiye’nin yoğun baskısı sonucu Belçika adli makamlarının teslim ettiği DHKP-C arşivi, örgütün cezaevlerine illegal malzemeleri nasıl soktuğunu deşifre etti.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Metin Narin tarafından yazıldığı anlaşılan “Havham-ocak-o17” isimli word belgesinde, örgüt mensuplarının firar etmek için malzeme listesi hazırladığı, bu malzemelerin kendileri tarafından temin edilip içeriye sokulduğu iddia ediliyor.

TİP DEĞİŞTİRMEK İÇİN MALZEME LİSTESİ VERİLMİŞ

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu hakkında yürütülen soruşturma, bulundurulması suç olan illegal malzemelerin cezaevlerine nasıl sokulduğunu deşifre etti. Sabancı suikastı için cezaevinden emri veren DHKP-C lideri Ercan Kartal ile tetikçi Mustafa Duyar arasında köprü görevi gördüğü öne sürülen avukat Metin Narin’in Hamdi isimli örgüt sorumlusuna yazdığı “Havham-ocak-o17” isimli word belgesinde şu ifadeler yer alıyor:“Bayrampaşa’daki (cezaevi) arkadaşlarla kısa bir tartışmamız oldu bildiğiniz gibi oraya birtakım malzemeler götürmüştük, bir kısmında aksilik çıkmıştı biz aksilik çıkan kısmı ile ilgili olarak onlardan yeniden bir liste istedik. Bir hafta sonra listeyi verdiler ve bu listenin içeriği ile veriliş biçimi konusunda bir tartışma yaşadık. Verilen listede bir ekleme olacağını öngörüyorduk ancak önümüze dört sayfalık çok ayrıntılı ve daha önce bizden istenenin sekiz dokuz katı malzeme isteyen bir liste çıktı. Listenin başında tip değiştirilmesi için gerekli malzemeler yazıyor. Sonra alt başlıklar var alt başlıklarda ise örneğin yüzdeki izleri gizlemek için gerekenler vs. başlıklar var bunu bu şekliyle bize veriyorlar. Götürülecek malzemelerin metal aksamları var bir kısmını çıkarabiliyoruz. Gidecek malzemenin bir kısmının metal mi yoksa plastik mi olduğu dahi anlaşılmıyor.”

ÜST ARAMASINA İZİN VERMEYİP İÇERİYE SOKUYORLAR

Avukat Narin tarafından yazılan notta, cezaevine götürülen malzemelerle ilgili daha önce ciddi sıkıntılar yaşandığı, içeriye sokulmak istenen illegal malzemelerin metal detektörüne takıldığı, üst aramasına izin vermedikleri için polisle sorun yaşadıkları belirtildi. Notta “Kaldı ki geçen hafta olduğu gibi ötüyor. Zorluyorsun olmuyor, kavga edip gidiyorsun o sıra denetimli olan ve dışarıda her zaman polisin beklediği bir ortamda ‘içeriden böyle bir durum oldu şu avukat üstünü aratmadı çıktı’ dediğinde bu sefer başka bir sorun başlıyor. Tabii ki tüm bunlar risk ve olasılık dahilinde. Vakit kaybetmeyelim dedik bir küçük liste aldık ve götürdük. Ayrıntılı bir liste daha aldık şu an o malzemeleri alıyoruz duruma bakacağız” denildi.

SAVCI: FİRAR İÇİN MALZEME TEMİN EDİYORLAR

Soruşturma savcısı ise belge sonuna “Avukat Metin Narin’in Avukat Efkan Bolaç ile cezaevinden firar etmek için örgüt mensuplarının istediği malzemeleri cezaevine sokma konusunda gayret gösterdiği” notunu düştü.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!