1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayda üç polis intihar ediyor!

Ayda üç polis intihar ediyor!

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet personeli ile ilgili acı tabloyu açıkladı.

A+A-

Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ergin İşler’in, lojmanda canına kıyması polis intiharlarını gündeme taşıdı. Emniyet-Sen Genel Başkanı Sezer üç yılda 82 intihar olayının gerçekleştiğini söyledi.

Tekirdağ’da 5 yıl önce kaybolan iki genç kızdan birinin cinayete kurban gittiğini ortaya çıkartan polisler arasında yer alan 38 yaşındaki Serkan Özdil iddiaya göre ailevi nedenlerle geçen hafta intihar etmişti. Emniyet mensupları daha Özdil’in acısını yaşarken bir acı haber de Antalya’dan geldi. Antalya Emniyeti’nde Muhabere ve Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ergin İşler intihar etti. Üst üste her rütbeden polisin yaşamına kıyması ise polis intiharlarını gündeme getirdi.

2013’de 35 polis intihar etti

Polis intiharlarıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için girişimlerinin devam ettiğini vurgulayan Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, şöyle konuştu:

“Polis intiharları teşkilatın kanayan bir yarasıdır. Artık canımıza tak etti. Borç, ailevi ya da psikolojik sorunları vardı söylemini de reddediyoruz. O zaman işsizler yaşamasın. Borç içindeki herkesi intihar etsin. İntihar etmenin pek düşünülemeyeceği müslüman Türk toplumunda görevlerinden sürülmüş, kötü yerlerde çalıştırmış, asimile edilmiş, pasif göreve atanmış bugünkü tabiriyle mobbing uygulanmış polisler intihar ediyor. Borç tetikleyebilir ama asıl neden çalışma şartlarıdır. Son 20 yıldan bu yana 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesinde intihar eden ikinci kişidir Ergin İşler. Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun ve vekiller intihar eden polislerin sıkıntılarını mesai arkadaşlarından dinlesin EGM’den değil. 308 günde 35 polis intihar etti. Bu neredeyse her ay üç polisin canına kıydığını gösteriyor.”

Ailesi zorlukla ayakta durdu

Antalya Emniyeti’nde Muhabere ve Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı 48 yaşındaki Ergin İşler, Konyaaltı polis lojmanlarındaki evinde, beylik tabancasıyla intihar etti. Cenazesi dün Ulucanlı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Mezarlığa gelen Ergin’in eşi Asuman ve oğlu Burak Ataman ile kızı Melisa Burçin, uzun süre gözyaşı döktü.

Emniyet’ten polise ‘sendikalı olmayın’ tebligatı

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet Teşkilatı personelinin sendikalara üye olamayacağına dair tebliği il emniyet müdürlüklerine gönderdi. Tebliğde, disiplin ve hiyerarşı mesleği olan emniyet teşkilatının her kademesindeki personel tarafından mevzuata ve meslek disiplinine uygun olarak hareket edilmesi istendi. Mevcut sendikal düzenin toplumsal olaylara katılan polisler açısından da yarardan çok zarar vereceğini ileri sürdü. Emniyet yetkilileri, polisin toplumsal olaylara müdahale etse de etmese de sendikal farklılıkların gündeme getirileceği ve bu olayların polisin tarafsızlığını zorlaştıracağına işaret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!