1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aydınlar suskunluğunu bozdu

Aydınlar suskunluğunu bozdu

Şike soruşturması başladığında Futbol Federasyonu başkanlığı görevini yürüten Fenerbahçe'nin eski yöneticilerinden Mehmet Ali Aydınlar, yaklaşık bir yıl süren suskunluğunu bozdu.

A+A-

F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticilerinin ağır eleştirilerine rağmen konuşmamayı tercih eden Aydınlar, bugün barkovizyonda Yıldırım'ın suçlamalarını göstererek belgelerle yanıt veriyor:

Neden böyle bir toplantıya gerek duydum. Takdir edeceğiniz gibi ülkemizin gündemi 3 Temmuz süreci ile ilgili yaşananlar. Sportif anlamda hukuki süreç sona erdi. Bu süreçte çok üzüldüm ve yıpratıldım. Artık ben de belgelerle cevap vereceğim.

Spor adamlığı kimliğim 22 yıl önce Fenerbahçe'de yönetim kurulu üyeliğimle başladı. 20 yılı aşkın süredir spora hizmet ediyorum. Henüz dört günlük başkanken kucağımıza bırakılan şike dosyası. Neden o gün durum vahim dedim. Uzun yıllardır sporun içinde olan biri olarak yaşanacakları öngörmemek mümkün mü? Sonrasında yaşananların da durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.

KİMSENİN GÖRMEDİĞİ AYRINTI

Bugün kimsenin görmediği bir ayrıntıyı sunmak istiyorum. TFF disiplin talimatındaki kararı alabilirdim. O gün anlatmaya çalıştım. Masumiyet karinesi içerisinde ilgili kesimlerle toplantılar yaptım. Tarihin en ağır şike dosyasıyla karşı karşıyaydık. Amacımız Türk futbolunun en az zararla bu süreci atlatmaktı. Ama karşılığı ne oldu? Tehdit ve itibarsızlaşma kampanyasıyla karşı karşıyaydım. Peki bu yaşananları hak etme adına ben ne yaptım? Eşi benzeri görülmemiş özel bir konu olduğunu unutmayalım. UEFA hemen ertesi gün gönderdiği mektupla konuya duyduğu hassasiyetini bizimle paylaştı.

(UEFA'dan gelen mektup okunuyor)

 

Mektupta UEFA, 2011'de Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden çıkarılmasını talep ettiği, TFF'nin bu konuda gerekeni yapmazsa UEFA olarak üzerlerine düşeni yapacağı belirtilmiş.

TRABZONSPOR'UN ALINMASI BANA SORULMADI

Fenerbahçeli yöneticiler ellerine gelen bu fırsatı tepti. Yöneticileri çağırdım, kendileriyle paylaştım. Kendilerinden acilen konuyla ilgili karar vermelerini istedim. Cenevre'ye gidip görüşün dedim. Hatta içlerinden biri "başkan tamam Şampiyonlar Ligi'ne katılmıyoruz" diyordu. Biz de katılmıyorlar diye bilgiyi UEFA'ya ilettim. O akşam Trabzonspor'un alındığı haberini duydum. Bunun üzerine UEFA'yı arayıp bu konuyu benimle danışmadan neden karar verdiklerini, Trabzonspor'un da şike davası içerisinde adı geçtiğini belirttim. Bunun üzerine Fenerbahçeli bir yönetici beni arayıp süreci iyi yönetememekle suçladı.

FENERBAHÇE 8 YIL CEZA ALACAKTI

Fenerbahçe'yi 8 yıla kadar cezalandıracaktı. Aslında ben Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne göndermemekle Türk futboluna yarar sağladım. Ama o günden sonra Fenerbahçeli yöneticiler tribüne oynadı ve beni suçlamaya başladı.

SIR GİBİ SAKLANAN MEKTUP OKUNDU

İsviçre'de yaptığımız büyük pazarlık sonrasında 1 yıl alınan cezayla kurtulacaktık. Ben bunu Türk futbolu adına yaptım. Başarmıştık ama pazarlığımızın tamamı sözlüydü. Ardından UEFA'dan yazılı garanti istedim.

(UEFA'ya gönderilen yazılı garanti talebi okunuyor)

 

Sır diye bahsedilen bir yazı bu. İçinde Fenerbahçe'nin adı bile geçmiyor. Bu ceza alacak kulüpler için geçen anlaşma.

(UEFA'nın teyid ettiğine ilişkin yazı okunuyor)

 

Şimdi hepinize sormak istiyorum. O gün bu istekler gerçekleşmiş olsaydı. Fenerbahçe yönetimi kişisel hırsları adına hareket etmeyip Fenerbahçe'nin menfaatine hareket etmiş olsaydı bugün hangi noktada olurduk? 58. maddenin ağır olduğunu UEFA yetkililerine anlattım. Ancak UEFA bu maddenin değiştirilemeyeceğini, bir kereliğine askıya alınabileceğini söyledi. O gün 58. Madde değişmezse Türk sporu batar diyen kim? Bana Porto örneğini söylediler. Ama bunlar 2006'dan önce alınan kararlardır. Platini 2006'dan sonra UEFA'nın başına geldi ve yönetmeliği değiştirdi. Şike'ye sıfır tolerans diyor. Eğer Fenerbahçe kulübü sunduğum 3 fırsdattan birini dahi kabul etse bugün damgayı yemezdi. 32. Gün programında söylediklerim beni haklı çıkardı. Bugün haklı olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Oysa o gün tablo netti. Konu çözümlenmişti.

UEFA FENERBAHÇE'YE RANDEVU VERMEDİ

UEFA'dan randevu istediler alamadılar, sonra beni arayıp randevu almamı istediler. Üç Fenerbahçe yöneticisi ile UEFA arasında pazarlık yapılmıştır.

KULÜBE ZARAR VERENLER CEZASINI ÖDEYECEK

Fenerbahçe yönetim kurulu üyesi olarak Fenerbahçe yönetim kurulu, kulübe verdikleri zararı tazmin etmek zorunda. En geç 2 Kasım'a kadar ödeme planı sunmak zorundalar. Bununla ilgili süreci bugün başlatıyorum. Kulübün zararı, 135 milyon euro. Bu kendi tespitleri. Burada da kandırma varsa pazarlık yapabilirim. Bu bedeli tazmin edebileceklerine inanıyorum. Hukuk kurallarını iyi bildiklerini iyi biliyorum. Her bir Kurul üyesi müşterik borçludur. Bu da yasa önünde zorunluluktur.

FENERBAHÇE BAKKAL GİBİ YÖNETİLİYOR

Olağanüstü seçim 2 ay sonra olur mu? 20 gün ya da 30 günde olur. Biz 2 ay sonraya süreç belirleyip rekora imza atmış durumdayız. Bakkal gibi yönetilen dünyada başka bir kulüp var mıdır? Böylesi bir kulübü bu nokaya getirmek kimin hakkı? Böyle mi dünya kulübü olacağız?

BAŞKANLIĞA ADAY OLACAK MI?

Fenerbahçe genel kurulu ve medya fikir liderlerine çağrıda bulunuyorum: Dünya değişiyor ama değişmeyen tek şey Fenerbahçe'nin kaosu. Yeter artık Fenerbahçe değişmek zorunda, yenilenmek zorunda. Her unsuruyla şeffaf, hesap verilebilir bir dünya kulübü yoluna girmek zorunda Fenerbahçe. Başkanlık konusuna gelince. Ben her zaman Fenerbahçe başkanı olmak istediğimi belirttim. Ama 2 Kasım'da başkanlığa aday değilim. Ama şu anki zihniyet yönetimin, ya da emanetçi bir isimle vesayetini devam ettirirse kararımı gözden geçireceğimi de belirtmek istiyorum.

İSTİFA MI ETTİ KOVULDU MU?

İstifa kararını sabah evde verdim. Ardından Göksel Gümüşdağ ile buluşup kararımı söyledim. Sonra kendisi de istifa edeceğini söyledi. Aramıza Lütfi Arıboğan da katılınca istifamızı açıkladık. Bazıları koltukları bırakamıyor. Bu başarıyla ilgili bir şey. Başarısız olduğunda bırakır gidersiniz. Benim anlayışım bu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!