1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM: Polis Sendikalı Olamaz

AYM: Polis Sendikalı Olamaz

Anayasa Mahkemesi, polislerin sendikaya üye olamayacağını ancak Emniyetteki polis dışında görevli personelin sendikalı olabileceğine karar verdi.

A+A-

Ankara 9. İdare Mahkemesi aşağıda ibarenin iptalini istemiştir.

Madde 15 - Bu Kanuna göre kurulan sendikalara;

j) Emniyet hizmetleri sınıfı ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel (...) Üye olamazlar ve sendika kuramazlar.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI

4688 sayılı Kanun'un 15. maddesinin, 6289 sayılı Kanun'un 31. maddesinin (b) bendiyle değiştirilen birinci fıkrasının (j) bendinde yer alan;

A- "Emniyet hizmetleri sınıfı..." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olmadığına ve itirazın REDDİNE,

B- "...ve emniyet teşkilatında çalışan diğer hizmet sınıflarına dahil personel..." ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE,

MAHKEME KARARININ ANLAMI

Anayasa Mahkemesi polislerin sendikalı olmasını yasaklayan hükmün iptal istemini reddetmiştir. Ancak mahkeme Emniyet Genel Müdürlüğü'nde çalışan diğer hizmet sınıflarındaki memurların sendikalı olmasını yasaklayan hükmü ise Anayasa'ya aykırı bulmuştur. Buna göre, polisler yine sendikalı olamayacak ama Emniyet teşkilatında polisler dışında çalışan GİH, THS gibi hizmet sınıflarındaki personel ile 4/B'li sözleşmeli personel sendikalara üye olabilecektir.

Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi'nin kararı şuan için bir basın açıklaması ile duyurulmuştur. Mahkeme, kararın gerekçesini yazacak ve karar Resmî Gazetede yayımlanacaktır. Karar Resmî Gazetede yayımlandığı gün, polisler dışındaki diğer Emniyet Genel Müdürlüğü personeli sendikalı olabilecektir.

AYM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!