1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM'den memurları üzecek haber!

AYM'den memurları üzecek haber!

Anayasa Mahkemesi memurların meslekten atılmasını konusunda memurları üzecek bir karara imza attı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, ihaleye fesat karıştırmaktan dolayı memurluktan atılan bir kişinin başvurusunda, cezai yargılama sürecinin tamamlanmış olmasına gerek olmadığına karar verdi.

Maliye Bakanlığında bölge müdürü olarak çalışan bir memur hakkında "ihaleye fesat karıştırmak ve ihaleye girenlerden menfaat temin etmek" iddiasıyla soruşturma başlatılmış ve disiplin soruşturması sonrasında da memurluktan atılmıştır.

Bölge Müdürü, memurluktan atılma işlemine dava açmış ancak idare mahkemeleri ve Danıştay bu talebi reddetmiştir. Memurluktan atılan bölge müdürü, Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay'da görülen davası sonuçlanmadığından, masumiyet ilkesinin ihlal edildiğini belirtmiş ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştur.

Anayasa Mahkemesi,

- Ceza hukuku ile idare hukukunun farklı kurallara ve farklı süreçlere tabi olduğunu,

- Ceza muhakemesi sonucunda kişiye isnat edilen eylemi işlemediğine dair hükümler dışında, ceza mahkemesi hükmünün idari makamlar açısından doğrudan bağlayıcı olmadığını,

- Ceza yargılamasında mahkumiyetle sonuçlanmamış aynı olaylara dayanılarak bir kişinin disiplin cezası almasının masumiyet ilkesini otomatik olarak ihlal etmeyeceğini, burada önemli olanın "karar vericilerin kullandıkları dil" olduğunu,

- Başvuruya konu olayda, ceza yargılamasına göre daha düşük ispat standardı gerektiren disiplin hukuku ilkeleri içerisinde bir karar verildiğini, başvurucunun cezai sorumluluğuyla ilgili bir yargıda bulunulmadığını, belirterek, masumiyet karinesinin ihlal edilmediğine karar vermiştir.

GÜNCEL MEMUR HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!