1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli, Erdoğan'a kapıları kapattı

Bahçeli, Erdoğan'a kapıları kapattı

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın anayasa yapımında uzlaşılan 48 maddeye ilişkin çağrısına cevap verdi.

A+A-
  • MHP , Erdoğan'ın önerisine desteğini geri çekti.
  • Bahçeli: 48 maddenin Genel Kurul'a getirilmesi çok gereksiz.
  • 'Uzlaşılan maddeler demokratik havuzda toplanmalı.'
  • 'Diğer maddeler seçim sonrasına bırakılmalı.'
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına değindi. Başbakan Erdoğan'ın "Gelin uzlaşma sağlanan 48 maddeyi Meclis'ten geçirelim" şeklindeki çağrısına Bahçeli toplantıda cevap verdi.
 
"MASADAN KALKAN TARAF OLMAYACAĞIZ"
 
Kendilerinin anayasa yapım çalışmaları sırasında masada kalan taraf olmayacaklarını dile getiren Bahçeli şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan, öncelikle 48 maddenin hemen Meclis'ten çıkarılmasını istemek yerine,anayasa değişikliğiyle nereye varmak istediğini ve neyi amaçladığını açıklamalıdır. Kaldı ki, Anayasa Uzlaşma Komisyonu görevini başında ve mesaisini sürdürmektedir."
 
"Kuşkusuz uzlaşılan 48 madde yabana atılmayacak kadar önemlidir" diyen Bahçeli, "Bunu küçümsemek, hafife almak ve anayasa uzlaşma komisyonunu sabote edecek müdahalelerde bulunmakbizim tarafımızdan doğru ve ahlaki görülmeyecektir. Israrla ve sabırla üzerinde uzlaşılan maddeler, demokratik bir havuzda toplanmalı ve bu sayı mutlaka arttırılmalıdır" tavsiyesinde bulundu.
 
Yeri ve zamanı geldiğinde üzerinde uzlaşılan 48 maddenin Meclis Genel Kurul'una sunulmasının bir seçenek olarak ele alınabileceğine dikkat çeken Bahçeli, "Ancak şu günkü şartlarda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu fiilen bitirecek ve sakatlayacak adım ve yaklaşımlardan uzak durulması da bilhassa Başbakan Erdoğan bakımından ciddiye alınması gereken siyasi bir sorumluluktur" ifadelerini kullandı.
 
Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın işaret ettiği 48 maddenin Meclis Genel Kurulu'na getirilmesinin gereksiz olduğunu söyledi. Kendilerinin bugünkü ortamda; Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu tökezletecek bir eğilimin içinde olmadıklarını dile getiren Bahçeli, “Başbakan'ın iftar programlarında kafasına estiği gibi atıp tutmasına, hezeyanlar içinde seslendirdiği çağrılarına kulak asmamız mantıklı ve makul bir tercih değildir. Bu nedenle 48 maddenin Meclis Genel Kurulu'na getirilmesi çok erken, çok zamansız ve çok da gereksizdir. Sayın Cemil Çiçek'in Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderleriyle teması da bölük pörçük anayasa yapımına esasen terstir. Başbakan Erdoğan'ın arzu ederse uzlaşma masasından kalkmasında bir mani hal yoktur" diye konuştu.
 
"UZLAŞILAMAYAN MADDELER SEÇİM SONRASINA BIRAKILMALI"
 
Bahçeli, Anayasa Uzlaşma Komisyonu sonuna kadar çalışarak mutabakat sağlanan maddeleri çoğaltması gerektiğini de kaydetti. Üzerinde uzlaşılamayan maddelerin de 2015 yılında yapılacak milletvekilleri genel seçimlerinin arkasına bırakılmasının milletin takdiri olduğunu ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti: "Bizim açımızdan Başbakan Erdoğan’ın hiçbir samimiyeti, inandırıcılığı ve dürüstlüğü hiç kalmamıştır. İftar programlarını bile istismara, aldatmaya ve dedikoduya alet eden birisine güven duymak, itibardan bahsetmek nafile bir çabadır. 10 Temmuz 2013 günü yandaş bir sendika olan Memur-Sen’in iftarında; aldatmayı ve aldanılmayı çok aşağılık bir hareket olarak gördüklerini söyleyen Başbakan unutmasın ki, kendisinin söz ve icraatları bir aldatma markası olduğundan aşağılık yaftasını çok hak etmektedir."
 
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!