1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli'den Erdoğan'a Yüzde 50 Cevabı

Bahçeli'den Erdoğan'a Yüzde 50 Cevabı

"Siyasi irade Polisi göstericilerin üzerine saldı" diyen Bahçeli, Erdoğan'ın "Yüzde 50'yi zor tutuyoruz" sözlerine sert tepki gösterdi.

A+A-

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gezi Parkı olayları ve sonrasında yaptığı açıklamaları nedeniyle Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

"Olayların esas nedeni Başbakan Erdoğan'ın kuru inadı" diyen Bahçeli, Erdoğan'ın dün söylediği, "Yüzde 50'yi zor tutuyoruz" sözleri ise talihsizlik ve sorumsuzluk olarak değerlendirdi.

Herkesi sağduyuya davet eden Bahçeli, Erdoğan'a bu sözleri nedeniyle "Sen kimsin, kimi tehdit ediyorsun" diye seslendi.

Bahçeli, Taksim olayları nedeniyle halka sağduyu çağrısı yaptı.

İşte MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin bugünkü parti grup konuşmasındaki sözleri;

Başbakan kimseyi dinlemektedir, kinli ve kibirlidir. Hizmetkarlık edebiyatını diline dolayıp da bu kadar aksini yapan bir siyaset figürü çok az görülmüştür. İnsafını merhametini ve hoşgörülülüğü kaybetmiştir. Başbakan ve hükümeti artık hıncın ve hizbin merkezi haline gelmiştir. Son vakalar bir bakıma 10,5 yıllık AKP iktidarının kenarda bıraktığı toplum kesimlerinin istek ve beklentilerinin taşması olarak yorumlanmalıdır.

BAŞBAKAN BALKON KONUŞMASINI ÇİĞNEDİ

Başbakan’ın balkon konuşmaları ertesi gün bizzat kendisi tarafından çiğnenmiştir. Başbakan olan bir tek makbul ve meşru olan kendisi ve yandaşlarıdır. Mazlum edebiyatı yaparak zorbalık yapan Başbakandır. Küçümsemeyi hakir görmeyi marifet sanan Başbakandır. Türkiye’nin 10,5 yıldır Recep Tayyip Erdoğan hükümetinden çekmediği kalmamıştır. Ne kadar uyarsak da AKP bozuk sicilinin izinden gitmeyi tercih etmiştir.

İktidar bunalımlardan istifade etmiş toplumsal gelgitleri hanesine yazmıştır. Düne kadar duyguları istismar etmiş ve halkımızı yansıtmıştır. Taksim’deki protestoların diğerlerinden farklı olduğu bir gerçektir. Başbakan ve partisi bu kez zora düşmüş ve tökezlemiştir. Taksim’deki eylem ve gösterilerin mesajları doğru okunmalıdır. Gerçekler derinlemesine analiz edilmelidir. Bunu en başta yapması gereken hükümettir.

OLAYLARIN NEDENİ BAŞBAKAN'IN KURU İNADIDIR

Olayların esas nedeni Başbakan’ın kuru inadıdır. Olan biteni sadece ağaç kesimine bağlamak bir tarafı eksik bırakacaktır. Şüphesiz Taksim’de ağaçları kesmek olayları tetiklemiştir.  Ancak meselenin gerisinde birikmiş öfke ve kızgınlar vardır. Başbakan başta doğan krizin kendisine yarayacağını düşünmüş ancak yanıldığı ortaya çıkmıştır.

Bize göre olayların iki boyutu vardır. Ağaçların kesilmesi ve buranın rant alanına dönüştürülecek olmasıdır. Bu durum aziz İstanbulluların tepkisine neden olmuştur. Başbakan AKM’yi yıkıp herkesin gurur duyacağı bir opera binası yapacaklarını söylemiştir. Başbakan’ın birden opera sevdası merak uyandırmıştır.

"SİYASİ İRADE POLİSİ GÖSTERİCİLERİN ÜZERİNE SALDI"

Herhalde kendisinin eşbaşkanlık unvanın yanına tenor sıfatını iliştirmesi de gündeme gelecektir. Gezi parkının suyu mu çıkmış İstanbul’un enfes aldığı mekan Başbakan’ın uykularını mı kaçırmıştır. Gezi parkına sert müdahaleler gösterilmesi toplumsal infialin ilk kıvılcımı oluşturmuştur. İnsanlıkla bağdaşmayan müdahaleler gezi parkını cehenneme çevirmiştir. Siyasi irade polisi göstericilerin üzerine salmıştır.

"POLİSE EMİR VERENLER İÇİN YASAL İŞLEM BAŞLATILMALI"

Yaşananları telin ettiğimiz söylemek istiyorum. Polise gazlı biner gazlı müdahale emrini verenler için yasal işlemlerin yapılması gerektiğini ifade ediyoruz. Demokratik tepkilerini ortaya koyan samimi vatandaşlarımızla bölücüleri aynı kefeye koymak mümkün değildir.

“HERKESİ SAĞ DUYUYA DAVET EDİYORUM”

Taksim’in hayat hakkını savunanlar her türlü övgüyü hak ediyor. Ancak insan ve doğa sevgisinden nasiplenmemiş terör gruplarının Gezi parkına çıkması eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Herkesi olgunluğa ve sağduyuya davet ediyorum. Bölücü mihrakların sahneye çıktığı odaklarla nereye varılmak istenmektedir. MHP’nin şerefli isminin bu gruplarla anılması alçaklıktır.

NEDEN TAKSİM'DE YOKUZ?

Parti olarak Taksim’de olayların kıyısında köşesinde olmamız dahi söz konusu değildir. Biz yangından mal kaçırmak için köşe başında saklanan çapsızlıkta olmayız olmayacağız.  Bugünkü toplumsal gerginlikten oldukça muzdaribiz gelişmelerden kaygılıyız.

"HİÇBİR TERTİP VE KOMPLONUN İÇİNDE YER ALMAYACAĞIZ"

Türk milletini üzecek hiçbir tertip ve komplonun safında yer almayız almayacağız. Neden MHP yok diyenlere sanal alemde bizi eleştirenlere gözümüzde gönlümüzde kapımız kapalıdır. Kapalı duracaktır. Biz vatan mücadelesi verirken 4-5 ağaç gölgesine yatanlar acaba neredeydi?

Ağacın derdine düşenler konu vatan toprakları okunca hangi caddelerde boy gösteriyorlardı? MHP’nin hiçbir mensubu olayların içinde yer almayacaktır. Bunu aksine hareket eden kim olursa olsun aramızda ve yanımızda bulunamayacaktır.

“AKP’NİN DEVRİLECEĞİ TEK YER SANDIKTIR”

Bizim için AKP’nin devrileceği tek yer sandıktır. Sokakların sisinden ve kontrolsüzlüğünden sonuç çıkmaz çıksa da kimsenin yanına kar kalmaz. Biz bu nedenle bakışımızı sokaklara değil siyasetin er meydanına çevirdik. Başbakan’ın otoriter mizacından rahatsız olanlar mutlaka meşruluğun yolundan ayrılmamalıdır. Biz AKP’nin üstesinden geliriz Başbakan’a yaptıklarının hesabını sorarız. Doğrudur AKP tıpkı nazileri aratmayacak derecede gaz odaları kurmaktadır. Doğrudur AKP herkesin özeline burnunu sokmaktadır. Ne olursa olsun Çare demokrasidir. Gaz altında kalınsa da gaza gelinmemelidir.

"SORUMSUZLUK VE TALİHSİZLİKTİR"

Başbakan’ın bir basın mensubuyla polemiğe girerek “yüzde 50’yi, zor tutuyorum” demesi talihsizlik ve büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Sayın başbakan sen kimsin ve kimi tehdit ediyorsun. Kendi partinin başkanı gibi sen de Taksim’deki itirazları bir kaşık suda boğmayı mı düşünüyorsun. Kara gömleklilerini ve bindirilmiş kıtalarını nerede konuşlandırdın. Türkiye’den kaçtığın gün ülkenin iç savaşa girmesine sağlayacaksın. Bu dil çok tehlikelidir. Başbakan’ın siyaset tasarımı kazaya uğramış ve çökmüştür.

“İSTANBULLULARIN ONAYI OLMADAN AVM YAPILAMAZ”

İstanbullu kardeşlerimin onayı olmadan Taksim’de AVM yapılamaz, Topçu kışlası inşa edilemez ve AKM yıkılamaz. Taksim’den Tahrir çıkarmaya yönelerek Türk Baharı için ayin yapan yabancı mihrakların ekmeğine yağ sürerek hiçbir sonucu elde edemeyiz. Taksim gezi parkındaki gelişmelerin ikinci boyutu ise yılların birikmiş tepkisidir. Bu zihniyetin iki ayyaş sözü kurşun gibi herkesi vurmuştur. İçki içen herkes alkoliktir sözü bomba etkisi yapmıştır. Kindar nesil temennisi herkesi endişelenmiştir.

TENCERE TAVA CEVABI

Tencere tavalar ellere alınmış, ışıklar yanıp söndürülmüş, caddeler doldurmuş olaylar mesafe almıştır Başbakan’ın tencere tava hep aynı hava sözleri ile 10,5 yıldır baskı atında kalan kardeşlerimizle dalga geçmiştir. Biz de Başbakan’a diyoruz ki, Tencere dibin kara seninki herkesten kara…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!