1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli'den erken seçim çağrısı

Bahçeli'den erken seçim çağrısı

MHP lideri Bahçeli, seçimden başka bir yol kalmadığını söyledi.

A+A-

Millyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 8. dönem eğitim faaliyetlerinin tamamlanması dolayısıyla düzenlenen sertifika töreninde konuştu.

Konuşmasında, 12. gününe Taksim Gezi Parkı eylemlerine de değinen Bahçeli, şunları söyledi:

''Masum ve haklı taleplerin belirli bir eşikte durması siyasi iktidar tarafından önemsenmesi, fitili ateşlenen karmaşanın söndürülmesi Türkiye'nin hayrınadır'' diyen Bahçeli, erken seçim çağrısı da yaptı.

'MESELE YALNIZCA AĞAÇ DEĞİL'

MHP Lideri, konuşmasında şunları ifade etti:

''Mesele yalnızca ağaç ya da çevreyi koruma duygusu değildir. 10 yıl 7 aya yaklaşan süredir iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yanlışları, antidemokratik uygulamaları, baskıcı ve dışlayıcı politikaları ağaç bahanesiyle tepkilerle karşılaşmıştır.

'KUSURLU DEMOKRASİ ALGISI'

AKP'nin kusurlu demokrasi algısı, dayatmacı ve buyurgan üslubu doğal olarak bir kırılma ve çatlamaya neden olmuştur.

Başbakan Erdoğan'ın otoriter mizacı, başkanlık beklentisi Taksim'de gençliğin hisarına çarpmış, yurdumuzun dört bir yanındaki hadiselere sebebiyet vermiştir.

Toplum sıkışmış, biriken kırgınlıklar ve öfkeler Taksim Gezi parkında patlamıştır. Başbakanın ötekileştirici dili, kırıcı tavrı, kimseyi umursamayan biz siz ayrımına dayanan siyaseti sabır taşını çatlatmış, kitlesel infiale zemin açmıştır.

Masum ve haklı taleplerin belirli bir eşikte durması siyasi iktidar tarafından önemsenmesi, fitili ateşlenen karmaşanın söndürülmesi Türkiye'nin hayrınadır.

'AKP GİTMELİ, BAŞBAKAN ERDOĞAN BİTMELİDİR'

Bize göre siyasal irade yenilenmelidir. Tıkanan sistemin, yorulan toplum yapısının tortularını temizlemek, önünü açmak ve dengeye kavuşturmak için başka bir yol kalmamıştır. AKP gitmeli, Başbakan Erdoğan bitmelidir.''

'SANDIĞIN ZAMANINI KENDİSİNE BIRAKMAKTAYIZ'

Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 8. Dönem Sertifika Töreni'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli, "Erken seçim çağrınız var mı, aklınızda tarih var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Son gelişmeler ve bu gelişmeler karşısında Türkiye'nin çok ciddi bir kutuplaşmaya sürüklendiği bir ortamda Sayın Başbakan'ın tavrı; kargaşa ve krizi derinleştirecek bir boyut taşımaktadır. Bu sebepten dolayı Sayın Başbakan'ın artık zamanı dolmuştur, bir iktidar yenilenmesine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

Böyle bir yolun demokrasi içerisinde açılabilmesi, Sayın Başbakan'ın zamanla üç sandıktan bahsetmesinden geçmektedir. Sandığın kapsamını, zamanını kendisine bırakmaktayız."

BDP'Lİ ÖNDER'İN İMRALI'YA GİDEN HEYETTE YER ALMAMASI

Bahçeli, İmralı heyetinde, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda yer alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in bulunmamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, "Bunlar aynı amaç doğrultusunda gayret gösteren bir güruh oldukları için zaman zaman rol paylaşımı yapmaktadırlar. Bir tanesi Taksim'de gezerken öbürü deniz aşırı İmralı'ya gitmek suretiyle ortak kanaati yaymaya çalışıyorlar.

Tespitimiz odur ki: İstanbul'daki gelişmeler başlangıcından bu yana dört ağaç bir kışla meselesinin çok ötesinde planlanmış görülmektedir. Bu sebepten dolayı siyasi iktidar, sivil toplum kuruluşları, bilim insanlarının İstanbul'daki bu gelişmeleri ve Türkiye'ye yaygınlaşma sürecini çok yönlü ele alarak incelemelerinde yarar vardır, bunun bilimsel yönden yapılmasında yarar vardır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır!